ÖĞRETMEN NEDEN SÜREKLİ GÜNAH KEÇİSİ OLUR?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Çünkü öğretmen; çocuğa kendisi olmayı öğrettiği için, okula ilk geldiğinde kollarını ona açtığı için, evin dışındaki anne babası, onu kollayan ve koruyan olduğu için, küçük parmaklarının arasına hayatının yolunu çizecek olan kalemi yerleştirdiği için, üşüdüğünde ellerini avuçlarının içine alıp nefesiyle ısıttığı için.

Burnu aktığında burnunu sildiği için, üşüdüğünde üşüdüğü için, hastalandığında hastalandığı, ayakkabısız geldiğinde ayakkabı aldığı için, annesinin uykusunu bölmeyip kahvaltısız gönderdiğinde kahvaltısını yaptırdığı için şiddet görür.Öğrencisinin anne babasından daha fazla iyiliğini düşündüğünden, bir yerinde ağrı sızı olduğunda kendisinden daha fazla acı ve sızı çektiği için.Okumayı yazmayı öğrettiği için.

Türkçey’i, matematiği, fen’i, ,felsefeyi, İnsan olmayı olmayı öğrettiği için, onu toplumsal yaşamda en çok umursayıp iyiliğini istediği için.Öğrencilerin hayal gücünü geliştirdiği ve hayal gücüne sürekli hayaller eklediği için. Ona objektif düşünmeyi , objektif karar almayı, kararlarının doğruluğunu ispatlamayı öğrettiği için.

Gözlerine herkesten daha içten ve sevgiyle baktığı için, sözlerin en güzelini söylediği için, herkesin ötekileştirdiği ve değer vermediği yerde sahip çıktığı, değerli saydığı ve her hata yaptığında yeniden başarabileceğine inandığı için. Ona insanlarla dost olmayı, arkadaş kalmayı öğrettiği için.

Sadece kendisi için değil çevresi içinde yaşaması gerektiğini bilmesi için.Geçmişini öğretip geleceğini ihya ve inşa ettiği için, çünkü hiçbir zaman tek başına bunları izah edemez ve uygulayamaz olduğuna inandığı için. Yalan söylememeyi öğrettiği için.Toplumda öğrencisini her şeyden daha çok emin ve güvenilir biri olarak yetiştirdiği için.Dürüstlüğü, adaleti ve erdemi tesis eden öğrenciler yetiştirmeğe çalıştığı için.

Tek başınalıktan (bireysellik) uzaklaştırıp toplumla temas haline soktuğu için, yaşanılan ani olaylar ve olgular karşısında sabırlı ve sakin olarak kalabilmeyi öğrettiği için.Ona onurlu duruşun dünyanın servetinden,saltanatından daha üstün olduğunu öğrettiği için, ahlaki yönden daha üstün olduğunu öğrettiği için.

Ahlaki yönden çocuğun gelişimini sağladığı için. Sıradan bir zihni makbul bir zihne çevirdiği için.Kusurlarını kusursuzluğa dönüştürdüğü için.Öğrencilerin hem kendileri hem de hemcinsleri ile mutlu olmaları için, merhametle düşünmeyi merhametle bakmayı öğrettiği için.Kendi kendisini izah etmeyi, kendi kendisine yetmeyi öğrettiği için.

Büyümenin her safhasında öğrencisinin yanında olduğu için.Kimseye söyleyemediği sırlarına sırdaş olduğu için.Kendi çocuklarından çok öğrencilerine sevgi ve şefkat gösterdiği için.İnsana ve insanlık değerlerine saygı duymayı, manevi değerlere sahip ve başarıya talip bir birey olması için çabalamasından dolayı.Fedakarlık ve iyiliğe dair bir eğitim verdiği için.Ona bilgiyle gerçek yaşamın içiçeliğinin bağlarını öğrettiği için.

Ona dayanışma, dostluğun ve sözünde durmanın erdemini, değil öğretmenine arkadaşına, çevresine, küçük bir canlıya dahi zarar vermeninne kadar kötü bir davranış olduğunu öğrettiği için.Başkasına zarar vermenin bütün topluma zarar vermek gibi ağır bir vebal olduğunu öğrettiği için.

Sonuç olarak;Pandemi sürecinde uzaktan öğrencilerinin eğitimini devam ettirdiği için,Velileri uzaktan görüşmelerle süreç hakkında bilgilendirdiği için,vefa sosyal destek gruplarında görev aldığı için,filyasyon ekibinde,esnafı vatandaşı covid-19 hakkında bilgilendirdiği için.
#iyikivarsınöğretmenim
#öğretmenköledeğilefendidir

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol