Öğretmen maaşlarının yeterliliği!

Geçmiş bir zamanda ,Bir öğretmen arkadaşla öğretmen maaşlarının yeterliliği, hayat pahalılığı, konularını  konuştuğumuzda   beni destekleyeceğini umuyordum.  İsterse bir memurun, öğretmenin bile kolaylıkla ev sahibi bile olabileceğini söyleyerek konuşmasına  şöyle devam etti. 
                  - Ben 29 yaşımda ev sahibi oldum dedi. Bunu nasıl başardın dedim. Hem de tek maaşla.?  Bana dedi ki: - 6 sene köy okulunda görev yapmış. zaten köy yerinde kira almıyorlarmış , su parası yok. köy çeşmesi. elektrik faturası  6 ayda bir geliyormuş. o da % 50 indirimli. ulaşım parası da yok zaten ev okula yakın.. vs..  
                  Sizce böyle bir şey olabilir mi ? Köy ilköğretim okulunda zaten ek ders ücreti Asgari ücrete yakın oluyormuş. Bir de bu ortamlarda para harcayacak yer ve imkan olmuyormuş. Zamanında böyle mahrumiyet bölgelerinde sıkıntılar yaşamış. Ama şimdi krallar gibi yaşıyor.
                 Anlattığına göre  “ Öğretmenlik  ve  memur maaşları  ülkemizde bundan 25 sene düşük idi.  Bunun ispatı da Eğitim fakültelerinden mezun olanlar devlet okullarını tercih etmeyip, özel okul ve dershaneleri tercih etmeleri idi. Hatta o  dönemlerde  öğretmen açığını kapatmak için üniversite tercihlerinde ilk beş tercihini  Eğitim  Fakülteler i tercih edenlere Bakanlık , devlet okulunda görev yapması karşılığında burs bile veriyormuş.. Şimdi ise memurluk maaşları yüksek olduğu için her şey tam tersine döndü “ Dedi.
               Ben de ona Öğretmenlerin maaşları  yeterli  düzeyde ise bütün bu insanların tepkisi neden dedim. O da şöyle devam etti. Bu beğenmeme ve yetinmeme artık bir GELENEK HALİNE geldi dedi. En güzel kriteri ben zaten söyledim. Yetinilmeyen bir şeye Bütün KPSS'leri zorlayarak, uğraşarak ısrarla girmeye çalışılır mı?  Bu beğenmeyenlere 10-15 bin maaş bile verilse bile yine bahaneler bulup  “  AÇLIKTAN ÖLME EDEBİYATI “ yapacaklardır.  Çünkü  yüzyıllardır gelen gelenekleri kırmak  mümkün değildir. İlk çağlardan beri bu böyledir.
                 Bunları anlatan öğretmen arkadaşla bir daha hiç konuşmadım.  Ve bir ortamda bulunmamaya çalıştım.

Alıntı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mustafa Şahin 2 hafta önce

Gerçekten o öğretmen ile konuşulmaz. Ben Ekim 2020 den önce eğitim Birsen'den yüzde üç buçuk zamlara tepki göstermek için türk eğitim sen. e geçtim. Son üç yılda herşey iki üç kat pahalandı yani devalüasyon oldu aslında. Hükümet memur maaşlarını neden azaltmaya çalışıyor anlamadım gitti. Artık bıçak kemiğe dayandı, bu gidişle memurlar ek iş yapmak zorunda kalacak. Kemal Sunal Allah rahmet eylesin, öğretmen filmi bir kez daha gerçek olacak...