MÜKEMMEL ÖĞRETMEN NASIL OLUNUR?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bu birbiriyle aynı frekansta olmak gibidir. Hani deriz ya kafalarımız uyuşuyor. Açıkçası bütün öğrencileriniz, sizin öğretim metodlarınız ile ilgili aynı düşünceye sahip olmayacaktır. O yüzden yanlış anlaşılmalar kaçınılmazdır. Buna rağmen herzaman öğrencileriniz için daha iyi bir öğretmen olabilirsiniz. Burda temel nokta onları dikkatlice dinlemenizdir. İşte, öğrencilerin prensiplerini daha iyi anlamanız için, onların gözünden size 10 tavsiye. Elbetteki siz onlara öğretiyorsunuz, birazda onların size öğretmesine izin verelim değil mi? Yani öğrencileriniz için en iyi öğretmen olmak istiyorsanız, onların söylediklerini dikkate almanız gerekir.

1- En İyi Öğretmen Kendine Güvenen Öğretmendir

Öğrencilerinizin problemleri, kötü, stresli günleri hatta depresyonları bile olabilir. Onların artık yeterince ders çalışmadığını, onlara verdiğiniz görevleri yapmada isteksiz davrandıklarını ve kendilerini bıraktıklarını gözlemlediğinizde, onlarla tartışıp nede kötü ve tembelce bir yola girdiklerini söylemede aceleci davranmayın. Onlar için bir ebeveyn gibi olun. Öğrencilerinizi destekleyin, onlara ne olduğunu sorun, daha iyisini yapmaları için onları teşvik edin. Onlarla sınıf dışında da görüşüp neler olduğunu öğrenmeye çalışın.

2- Onlarla Seviyeli Bir Arkadaşlık Kurun

Öğrencilerin okul ve okul dışında arkadaşları vardır. Profesyonelliğinizi bozmadan ve kim olduğunuzu unutmadan onlarla seviyeli bir arkadaşlık kurmanız, öğrencinin gönlünü, duygu ve düşüncelerini size açmasına yardımcı olur. Fakat seviyeyi kaçırırsanız, normal arkadaşlarına nasıl davranıyor, nasıl konuşuyorsa size de öyle davranır, öyle konuşur. Öğrencilerinizle diyalog kurun, okul ödevlerinde onlara yardımcı olun, onları dikkatlice dinleyin, sorularına cevap verin ve asla kim olduğunuzu unutmayın. Siz öğretmensiniz. Asla öğrencilerle argo sözcüklerle konuşmayın. Öğrencileriniz bunu kaba ve meslek kurallarına aykırı bulabilir. Öğrencinin gözündeki o yüce değeriniz de düşebilir.

3- Dersiniz ile Gerçek Yaşam Arasında Bağlantı Kurun

Hep derizya, anlatıyorum anlatıyorum bir ders sonra unutuyorlar. Derslerinizin akılda kalıcı olmasını istiyorsanız gerçek yaşam ile bağlantı kurun. Öğrencilerinizin yaşamlarından örnekler verin. İleride, öğrettiklerinizin ne işlerine yarayacağını ifade edin.

4- Vaktinizi Akıllıca Kullanın

Kim ve nerede olduğunuzu unutmayın. Öğretmen için iyi bir plan herşeydir. 1.dakikadan 40. dakikaya kadar neyi nasıl yapacağınızı mutlaka iyi bir şekilde planlayarak derse gir elisiniz. Öğrenciler plan programlı öğretmeni sever, ona saygı duyarlar. Son 10 dk kala ders bittiğinde sınıfta koca bir gürültü koptuğunu deneyimlemişsinizdir. O yüzden her dakikanın içini doldurmak önemlidir.

5- Bir Daha Anlatın

Bu dersi öyle bir anlattımki en düşük seviyeli öğrenci bile mutlaka anlamıştır demeyin. Gerekirse birkaç kez değişik şekillerde tekrar açıklayın. Bazen öğrenciler gerçekten anlamaz ve moralimiz bozulur. Bu onların düşük seviyede olduklarından değil, belkide farklı düşündükleri içindir. Temeli iyi atamazsak binayı dikemeyiz. Sabırlı bir şekilde, gerekirse her öğrenci anlayana kadar kazanım üzerinde durmamız gerekir.

6- Çeşitli, Farklı Yöntemler Kullanın

Öğretmenin sürekli kendini tekrar etmesi, hep aynı yöntemleri kullanması, baştan eğlenceli gelse bile bir süre sonra öğrenciyi sıkar. Farklı materyaller, kitaplar, videolar, müzik, sunum, diyaloglar kullanın. Öğrencinin ilgisini sürekli canlı tutun. Onların 5 duyu organına da hitap etmeye çalışın.

7- Disiplinli Olun

Disiplinli olun derken, diktatör olun demiyoruz. Öğrenci, aşırı rahat, sınıfa hakim olamayan öğretmeni sevmez. Ağırlığınızı her zaman hissettirin.

8- Hedeften Haberdar Edin.

Ders başlarken, öğrencileri hedeften haberdar edin ve bu derste neler öğreneceklerini açıkça ifade edin. Öğrenciler neyi öğreneceklerini bildiklerinde kendilerini güvende hissederler. Dersin sonundada, işlerin planlandığı gibi gidip gitmediğine dair yansıtma yapın.

9- Rol Model Olun

Kötü şöhretli bir atasözümüz vardır. Dediğimi yap,yaptığımı yapma. Kesinlikle hayır. Öğrencilerimiz bize hayranlık duymalı, büyüdüklerinde bizim gibi olmayı hayal etmeliler.

10- Öğrencilerinize İnanın

Dersinize ilgi göstermeseler, dersinizde başarılı olamasalar bile onları gözardı etmeyin. Onlara inanın. Her öğrencinize eşit değer gösterin. Onlar yokmuş gibi davranmayın.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol