Medyada Gösterilen Maaşı Alan Öğretmen Sayısı Bakanlığa Soruldu

Bilindiği üzere memurlar maaşlarına 6 aylık dönemler halinde zam almaktadır. Bu dönemlerde yazılı ve görsel medya özellikle öğretmen maaşlarını gerçeğinden farklı olarak haber yapmaktadır. Medya maaşları; 1/4 derece ve kademenin en üst hak ediş tutarı üzerinden, evli eşi çalışmayan (aile yardımlı) ve iki çocuklu olan öğretmenlerin alabileceği ücretleri haber yaparak kamuoyunu yanlış bilgilendirmektedir. Oysaki medyada yer alan maaş tutarlarını alabilen öğretmen sayısı çok azdır.
Anadolu Eğitim Sendikası olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na konu ile ilgili başvuru yaptık ve medyada yer alan özlük haklarından (1 / 4 kademe ve derecede, evli eşi çalışmayan ve aile yardımı alan, iki çocuklu çocuk yardımı alan( bir tanesi 72 ayın altında) kaynaklanan en üst tutarda maaş alan öğretmen sayısını talep ettik.
Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği
Sayı :2306-21/6347
Tarih:14/07/2021
Konu: Medyada Gösterilen Maaşı Alan Öğretmen Sayısı
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
İlgi: a) 14/07/1965 Tarih ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu
b) 09/10/2003 Tarih ve 25269 Sayılı Resmi Gazetede Yayınlanan Bilgi Edinme Hakkı Kanunu
Bilindiği üzere memurlar maaşlarına 6 aylık dönemler halinde zam almaktadır. Bu dönemlerde yazılı ve görsel medya özellikle öğretmen maaşlarını gerçeğinden farklı olarak haber yapmaktadır. Gösterilen öğretmen maaşları 1/4 derece ve kademedeki, eşi çalışmadığı için aile yardımı alan ve iki çocuk için (bir tanesi 72 aydan küçük) çocuk yardımı alan öğretmenlerin maaşlarıdır. Medyadaki görseller tüm öğretmenlerin o maaşı aldığı algısını oluşturmaktadır.
Anadolu Eğitim Sendikası olarak ilgi b) kanununa göre talebimiz: Mevcut öğretmen kadrosu içinde 1/4 derece ve kademede olan, eşi çalışmayan dolayısıyla eş yardımı alan, iki çocuk( bir tanesi 72 aydan küçük) için çocuk yardımı alan öğretmen sayısının tarafımıza bildirilmesidir. Gereğini arz ederiz.

Anadolu Eğitim Sendikası

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol