Engelli Öğretmen Olmak

2015 yılında,  EKPSS sonucuna göre engelli öğretmen kadrosuyla Bu göreve atandım.
İki veli, Aralık 2019 tarihinde, sırf engelli olduğumdan dolayı verimli olmadığım İddiasıyla, okul müdürlüğüne şikayet dilekçesi veriyor Ve okul müdürü bana herhangi bir yazılı veya sözlü uyarı yapmadan rapor tutup şikayetçi oluyor ve direk bakanlıktan müfettiş geliyor.
Daha önce izlenmesi gereken adımların Atlanıp direk bakanlıktan müfettiş istenmesi niyetin benim öğretmenliğime son verilmesi olduğu açıktır.
11 Mart 2020 tarihinde okula gelen müfettişin, tuttuğu; engelli olduğumdan dolayı, onur kırıcı ifade ve şikayetlerin yer aldığı, Ön yargılı, kanunların göz ardı edildiği, bilgi ve usul bakımından eksik ve taraflı bir rapor sonucu sadece Engelli olduğum için; kazanılmış tüm Özlük haklarım elimden alınarak, 27 Temmuz 2020 tarihinde, Öğretmenlikten memurluğa getirildim.
Eğitim öğretim sınıfından genel idari hizmetler sınıfına.
Öğretmenlik ünvanım ve maaşım düşürülerek, mağdur edildim.
Sadece engelli olduğumdan dolayı, Tenzil-i rütbe İle cezalandırıldığım için, kendime ve bütün engellilere karşı yapılan bir haksızlık ve ayrımcılık olarak değerlendiriyorum.
Suçum engelli olmak. Eğer engelli olmak bir suç ise suçluyum. Engelli olmak suç değil ise; suçu olmayan ceza olmayacağına göre, Bu hatadan dönülmesini talep ediyorum.
On yıllık devlet memuriyetinde; Devlet memurluğu‘nun onurunu koruyup en küçük bir uyarı cezası dahi almadın. Sayın müfettişinde raporunda belirttiği gibi akademik olarak yeterliyim ve Öğretmenlik onuruna uygun davrandım.
İki veli net göremediğim için şikayet etmiş.
Evet az görüyorum ama az bilgi vermiyorum.
Engelsiz bir öğretmene göre tabii ki daha çok zorlanıyorum ama ondan eksik ders işlemiyorum.
Okulda 29 öğretmen içinde, Pandemi süresince uzaktan eğitim programı olan EBA’da 3068 performans puanla okul birincisi Ve yine 133 saatlik kullanım süresinin üzerinde okul birincisi bölgede en çok kullananlar arasında oldum.
Ankara Üniversitesi’nde Fizikçi ünvanıyla mezun olduktan sonra, Anadolu Üni. Çalışma Ekonomisi, KKTC Doğu Akdeniz Üni. Pedagojik Formasyon, YYÜ. İktisat Tezsiz YL, Atatürk Üni. Bilgisayar Programcılığı ve YYÜ. Tezli Fizik YL olmak üzere ; bir önlisans iki lisans iki Yükseklisans ve pedagojik formasyon altı farklı üniversite diploması ve ayrıca 20’ye yakın sertifika aldım.
Bütün bunların Çoğunu engelli halimle aldım.
Bütün bu kariyerleri tırnağından kazarak aldım ama siz bütün emeklerimi sırf engelli olduğum için elimden aldınız. Tüm bu kariyerleri boşuna mı yaptım? Yazık olmadı mı emeklerime?
Çok daha fazla başarılı olabilmem için, ya erişilebilirlik sağlayın, ya da bana bir göz sadece bir tek göz verin.
Engelsizler bizden daha az emek harcıyor ama başarı olarak biz onlardan daha az başarılı değiliz.
Biz de önceleri engelsizlik engelsiz olmanın rahatlığını çok iyi biliriz ama onlar engelli olmanın zorluğunu asla bilemezler.
Direniyoruz yaşama tutunmaya çalışıyoruz onlar ise yaşam sevincimizi elimizden alıyor negatif ayrımcılık uyguluyorlar.
Öğrenci tüm başarısızlıklarının nedenini öğretmenin engeline bağlayacak, İki veli sahip oldukları siyasi konumlarını kötüye kullanarak baskı yapacak, okulda erişilebilirlik yapmakla yükümlü olan okul müdürü Bu sorumlulugunu yerine getirmeyip akademik olarak yeterli olduğum fakat engelli olduğumdan dolayı hiçbir uyarı yapmadan rapor tutup şikayetçi olacak Ve gelen bakanlık müfettişi ise; tarafsız bir gözlemci gibi değilde, Şikayetçileri haklı çıkarma çabası içinde taraflı adaletsiz ve mobbing altında yaptığı soruşturma sonucunda, sadece engelimden dolayı; kazanmış olduğum tüm Özlük haklarımı bir kalemde silecek ve ünvanımı elimden alacak. 
Bütün bunlar yetmiyormuş gibi bir de öğretmen iyi anlatıyor mu gibi öğretmeni rencide eden aşağılayan anket yapacak.
Öğretmeni; Öğrenciye sorgulatarak, Öğretmeni ve öğretmenlik mesleğini onursuzlaştıran Bu davranış, kişilik haklarıma bir saldırı olarak görüyorum. Bir taraftan mutluyum herkesin benim hakkımda güzel düşünmeleri diğer taraftan onur kırıcı muameleye uğradığım için üzgünüm.
Görevden alınmamın hemen ardından, okul idaresinin acilen görevlendirme ya da ücret karşılığı fizik öğretmeni getirmemesinden dolayı, 31 Ağustos ile 22 Ekim tarihleri arasında fizik dersleri boş geçti.
Öğrencilerin yaklaşık iki ay fizik dersinden geri kalmalarına karşın, okul idaresinin ve velilerin kayıtsız kalmaları; amacı öğrencilerin eğitimi olmayıp, bana karşı yapılan bir girişim olduğu açıktır.
Sağlık raporu veya herhangi bir belge olmadan usulsüz bir şekilde görevden alındım. Bölge hakem hastanesinin sağlık kurulunda öğretmenlik yapabilir raporu aldım ve mahkemeye sundum.
mudun ise; Adaletin tecellisinden sonra, Bu davanın sonucunun tüm engelli öğretmenler için bir Umut olması. Benim yaşadıklarımın, Başka engellilerin yaşamaması Ve bu davanın kazanılması bütün engelliler için emsal olması.
Benim gibi engelinden dolayı öğretmenlikten memurla düşürülen kimse var mı diye araştırdım bir emsal göremedim.
Engelinden dolayı görevini yapamayacak duruma gelen engelli öğretmenler için, tüm Özlük hakları Ve öğretmenlik ünvanıı korumak şartıyla; eş, Üst ya da kişinin rızasıyla, farklı bir görevde geçici olarak görevlendirilmişler.
İyi göremesem de iyi öğretmenim ve mesleğimi seviyorum Bu görevde yararlı olacağımı inanıyorum.
Kazanmış olduğum tüm Özlük haklarım elimden alındı.
Eğer engelli olmak bunu gerektiriyorsa, bütün engelli öğretmenleri görevinden almanız gerekir çünkü kanun herkes için aynıdır eşitlik ilkesi gereği.
12 Eylül 2010 anayasa değişikliği nde “ engellilere pozitif ayrımcılık, anayasanın eşitlik ilkesi ne aykırı değildir.” İlkesi ve milli eğitimin onuncu maddesinin birinci fıkrası zihinsel engelli olmayan herkesin öğretmen olabileceğini söylüyor.
İnsanları engelinden dolayı; olumsuz değerlendirmek, Ötekileştirmek Bir nefret suçudur
Negatif ayrımcılık istemediğimiz gibi, pozitif ayrımcılığa da ihtiyacımız yok. Sadece adaletli davranın ve ön yargılarınızdan kurtulun. 
Akıl ve vicdan sahibi insanların bilgisine arz ederim.

Kaynak: Turgay Özmen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol