Ek Ders Ücretleri Ödenmeli Mi ?

( Dışardan bir göz )

Burada gördüğüm manzara;
Birisi bir şey paylaşsa da, tezlerini hemen çürütelim yarışı dışında, öğretmenin faydasına dokunacak pek dişe dokunur şeyler göremedim .

Son günlerde tartışılan Ek Ders ücretleri konusunda gözlemlerimi kendi penceremden açıklamaya çalışayım.

Ek ders alınmalı mı?

Şartlar neticesinde verilemeyen Ek dersin bedelini almak hak mı?

gibi sorular arasında sıkışmış tartışmalara farklı bir bakış açısı getirmeye çalışayım.

Kamu Kurumları personel maaşları analiz edildiğinde her bakanlık hatta bakanlıklar içerisinde bulunan her kurum farklı kalemler üzerinden maaş hazırlandığını görürüz.

Her kurumun personeli için düşündüğü maaş ortalaması bir nevi bellidir.
Orada bulunan kalemler işin biraz makyaj kısmına kaçmaktadır.

Örnekle gidecek olursak;
Askeri Hastahaneler de çalışan sağlık personeli Milli Savunma Bakanlığına bağlı iken tek kalem üzerinde atıyorum 5 bin TL maaş alırken, aynı işi Sağlık Bakanlığı' nda yapan personelin maaşı atıyorum 3 bin iken , farklı isimler altında ödemeler ile yine 5 bin TL civarında oluyordu..

Bir kurum Tayin Bedeli adı altında ödeme yaparken, başka bir kurum başka bir isim adı altında ödeme yapmakta ve ortalamasına bakıldığında konu haa Kel Hasan, Ha Hasan Kel muhabbetine çıkmakta.
Yani değişen bir şey olmamakta..

Bu tarz örnekler'den de yola çıkarak , kamu da bir
" Öğretmen " için devletin maaş olarak biçtiği değer Ek ders, Nöbet parası , kırtasiye yardımı gibi tüm kalemlerin ortalaması olarak belirlediğini gözden kaçırmamak gerekir.
Aksi durumda bir Öğretmen için ödenecek maaş bedeli, Ek Göstergesi dahi olmayan YHS ( Yardımcı Hizmet Sınıfı ) personeli seviyesinin de altına düşeceği için maddenin kimyasını aykırı bir hal almaktadır..

Yani Devlet öğretmen için maaş bedeli belirlerken aslında Ek ders ücretini de hesaba katarak bir taban maaş uygulamasına gitmektedir.

Bir diğer konu, kişiler normal hayat şartları içerisinde aldığı ortalama maaşa göre hayatını dizayn ediyor. O şartlara göre borçlanıyor.

Bir anda alınan bir karar ile personel maaşının yüzde 30 civarı miktarının ( Ek ders alamazsa ) düşmesi sebebiyle elinde olmayan sebeplerden dolayı hem kazanılmış hakkı bir şekilde elinden alınmış oluyor hemde geçim darlığına düşürülmüş oluyor.
Bu kabul edilemez bir durumdur.

Bu bağlamda;

Ülkenin geleceğinin temel taşı olan siz değerli öğretmenlerimizin, başka kurumların yapısını tartışmak yada kendi aranızda birbirinizi yemekten sıyrılıp mevcut hakları' nın korunması ve geliştirilmesi konusunda enerjisini harcaması daha faydalı olacaktır.

Maddi anlamda birinizin ihtiyaç duymadığı miktara, bir başka çalışma arkadaşınız için ilaç gibi geleceğini unutmamak gerektiğini düşünüyorum.

Münferit olaylar üzerinden, Ali'ye, Ayşe'ye kızıp, tüm camiayı etkileyecek söylemlerden vazgeçmek şarttır..

Bu vesile ile tüm eğitim camiamıza yeni eğitim öğretim döneminin hayırlı olmasını diliyorum..

Alıntı: ‎Muhammet Çiftci‎

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol