Eba dışında mesela zoom ile yapılan canlı derse ek ders ödemesi yapılacak mı?

1-Eba dışında mesela zoom ile yapılan canlı derse ek ders ödemesi yapılacak mı?
2- 5.6.7. Sınıflarda günde 4 saat 6 gün toplamda 24 saat ders verebirsiniz diyor. Ama aynı sınıf seviyesinde eş zamanlı en fazla 4  ders tanımlayabiliyoruz. Örnek verecek olursak; bir okulda 5. Sınıflarda 6 şube varsa 08.50-09.20 dersini sadece 4 şubeye tanımlayabiliyoruz. Geri kalan 2 şube ye ders veremiyoruz. Bu hesaba göre tüm şubelere 24 saat ders tanımlayamıyoruz.
3- 5.6.7. Sınıflarda haftalık ders çizelgesine göre 35 saat ders var ama eba ya göre 24 saat ders verebileceksek ve eba dışında başka bir şey kullanamayacaksak 35-24=11 saat hangi dersleri vermeyeceğiz. Vermeyeceğimiz derslerin öğretmenleri ek ders ücreti alamayacak mı? Aynı şekilde seçmeli derslerde olmayacak mı?
4- Eba ders saatleri çok dağınık, bir sabah, bir öğlen, bir akşam, cumartesi. Çocuklar sanki okul varmış gibi belli bir saatte derse başlayıp derslerini bitiremiyorlar. Tüm okul 09.00 da derse başlayıp günde 7 ders, 30 dk ders 10 dk teneffüs yapıp günü bitirseler çok iyi olur. Ama eba ders saatleri arasında çok boşluk var. Bu boşluk yüzünden 8 lerde DYK kursu hangi arada yapılacak. Hafta içi canlı ders saatleri dağınık, çocuklar bir evde canlı ders,  bir okulda dyk kursu olmaz. Cumartesi günü de aynı şekilde canlı ders var. Dyk kursu ne zaman olacak?
5- 21 Eylül de okul açılıyor, okul yönetimleri ders programı yaptı. Eba üzerinden eksik kalan saatleri zoom dan verdiler. Program velilere duyuru yapıldı, sitelere konuldu. Pazar sabahı bir baktılar eba canlı ders saatlerini değiştirmiş. Tekrar program yaptılar, yine duyurdular. Pazar gece bir yazı ilkokullarda eba dışında canlı ders verilmeyecek. Eba dan çıktı alınacak ve ek ders ona göre ödenecek. Ortaokul ve lise için bir açıklama yok. Ama ilkokul için ek  ders ödemesini eba canlı derse bağlanmışsa ortaokul ve liselerde eba dışında başka program(zoom)ile yapılan canlı derslere ek ders ödenebilecek mi? Yoksa eba da verilen 5.6.7 sınıflar için 24 saatin dışında kalan( yukarıda açıkladık, aslında her sınıf seviyesinde 4 şubeden fazla olan şubelere ders verilemiyor) dersleri nasıl vereceğiz? 
Okullar tüm bu belirsizlikler yüzünden ne yapacağını bilmeden bir birinden farklı uygulamalar yapıyor. İlçe içerisinde bile bir birliktelik yok. Tüm bu tutarsızlıklar bakanlığımıza karşı olumsuz bir tavır oluşmasına ve yönetilemeyen bir bakanlık düşüncesinin oluşmasına sebep oluyor. 
İki yol var. Ya okulları serbest bırakın, her okul istediği yerden canlı dersini yapsın. Ya da her okula uyacak ve her okulun aynı şeyi yapmasını sağlayacak açıklamalar çok acil bir şekilde yapılsın

Alıntı: Öğretmen Baskı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol