Askerlik veya Doğum Nedeniyle Ayrılan Sözleşmeli Öğretmen Görevine Dönebilir Mi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Sözleşmeli öğretmenler, her hangi bir sebepten dolayı görevlerinden ayrılırsa, tekrar görevlerine dönme hakkı var mı? Sözleşmeli öğretmenler askerlik nedeniyle görevden ayrılırsa, tekrar görevine dönme şansı var mı? Doğum nedeniyle görevinden ayrılan sözleşmeli öğretmenler, tekrar görevlerine dönebilir mi?

Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşme süreleri birer yıllık dönemler halinde en fazla 4 yıla kadar yapılmaktadır.


Görevi devam ederken sözleşmeli öğretmenler askerlik ya da doğum nedeniyle görevinden aryılabilmektedir.


Askerlik veya Doğum Nedeniyle Görevinden Ayrılan Sözleşmeli Öğretmen Tekrar Görevine Dönebilir mi?

Askerlik ya da doğum nedeniyle görevinden ayrılan sözleşmeli öğretmenler, kurallara uygun hareket etmek şartıyla ve talep etmeleri halinde görevlerine geri dönebilmektedir.

Doğum ve askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilen sözleşmeli öğretmenlerin pozisyonu saklı tutulur ve bunlar istekleri hâlinde ayrıldıkları eğitim kurumunda yeniden hizmete alınır.

Yeniden hizmete alınacak sözleşmeli öğretmenlerin;

a) Sözleşmelerinin feshi sebebiyle iş sonu tazminatı almamış olmaları,

b) Doğum sebebiyle hizmet sözleşmesini feshedenlerin, doğum izninin bitiminden itibaren en geç bir yıl; askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilenlerin ise terhis tarihinden itibaren en geç otuz gün içinde yeniden istihdam edilmek üzere yazılı talepte bulunmaları,

gerekir.

Göreve dönmek için talepte bulunanlar, yazılı taleplerini takip eden en geç otuz gün içinde sözleşmeli öğretmenliğe döndürülür.

Sözleşmeli öğretmenler, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmeleri nedeniyle sözleşmelerinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı feshetmeleri hâlinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe sözleşmeli öğretmen olarak atanmak üzere başvuruda bulunamaz.

Alıntı: calisanlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Threads beğeni satın al

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak