Alan Değişikliğinde Tüm Boş Normlar Açılacak mı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bilindiği gibi MEB Personel Genel Müdürlüğü 2022 Alan Değişikliği Duyurusu’nu yayınlamış ve tercihler başlamıştır. Ancak illerde alan değişikliği için başvuran öğretmenlerin illerinde yeterli kontenjanların açılmadığı görülmüştür. Anadolu Eğitim Sendikası olarak MEB’e resmi yazı yazarak illerde alan değişikliği için boş olan tüm normların açılması için başvuruda bulunduk.
 
Sayı : 2654-22/6995                                                                                                Tarih: 22/02/2022
Konu: Alan Değişikliğine Bağlı Atamalarda Norm Durumu
 T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
 
İlgi: a) MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği
         b) MEB Personel Genel Müdürlüğü 2022 Alan Değişikliği Duyurusu
 
Bilindiği üzere, atama ve yer değiştirme yönetmeliği içerisinde alan değişikliğine bağlı atamalar bulunmakta olup sendikamıza, bakanlığınız nezdinde görev yapan öğretmenlerimizden çok sayıda alan değişikliğine bağlı atama yapılması yönünde talep gelmektedir.
İlgi yönetmelikte alan değişikliğine bağlı atama çeşidi ile ilgili olarak 60. madde de "(1) Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alamı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.
(2) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.
(3) Alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır." hükümlerine yer verilmiştir. Madde hükmü uyarınca öğretmenlerin öğrenim durumuna uygun olarak başka bir alana geçiş yapabileceği ve atamaların bakanlıkça belirlenecek bir takvime göre yapılabileceği ifade edilmiştir.
İlgi b) kapsamında alan değişikliği ile ilgili takvim yayımlanmıştır. 21 Şubat’ta başlayan ikinci başvurularda alan değişikliğine başvuran öğretmenlerimizin alanlarında yeterli kontenjan olmadığı görülmektedir. Alan değişikliği için başvuran öğretmenlerin alanlarına uygun kadrolara geçebilmesi için ilde normu boş bulanan branşların tamamının açılması ve sendikamızın bu konuda bilgilendirilmesi hususunda;
Gereğini arz ederiz.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol