Aday Öğretmenlik İşlemleri

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

 Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği.

Bilindiği üzere, 7433 sayılı Kanun ile 657 sayılı Kanuna eklenen geçici 48'inci maddenin uygulanması hakkındaki ilgi (a) yazının "Diğer hususlar" başlıklı bölümünde; "Kapsamdaki sözleşmeli personelden memur kadrolarına atananlara 657 sayılı Kanunun adaylığa ilişkin hükümleri uygulanmayacaktır." denilmektedir.
Diğer taraftan Bakanlığımızda görev yapan aday öğretmenlerin adaylık iş ve işlemleri, 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanununun 5'inci maddesi hükümleri çerçevesinde yürütülmektedir. Bakanlığımızda sözleşmeli öğretmen pozisyonlarında görev yapmakta olanlardan 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun geçici 48'inci maddesi kapsamında öğretmen kadrosuna atananlara, 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanununun adaylık hükümlerinin uygulanıp uygulanamayacağı hususunda Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünden alınan ve bir örneği ekte gönderilen ilgi (c) görüş yazısında; "657 sayılı Kanunun geçici 48 inci maddesi kapsamında memur kadrolarına atanan personele anılan Kanunun adaylığa ilişkin hükümlerinin uygulanmayacağı değerlendirilmekle birlikte bu kapsamda öğretmen kadrosuna atananlara 7433 sayılı Kanun ve Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliğinde bulunan aday öğretmenlik hükümlerinin uygulanması gerektiği mütalaa edilmektedir." şeklinde açıklama yapılmıştır. Öte yandan 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 4'üncü maddesinin üçüncü fıkrasında; "...Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az bir yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz." hükmüne yer verilmiştir.
Bu çerçevede, 657 sayılı Kanunun geçici 48'inci maddesi çerçevesinde Bakanlığımız öğretmen kadrosuna atananlardan sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken adaylık sürecini tamamlamayanlar ile adaylık sürecinin bir kısmını tamamlayanlar, ilgi (ç) Yönetmeliğin adaylık hükümlerine (bir kısmını tamamlayanlar tamamlamadıkları kısım
yönünden) tabi tutulacaklardır.

Bilgilerini ve gereğini arz/rica ederim.

Petek AŞKAR
Bakan a.
Bakan Yardımcısı

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol