81 İLDEN 81 ÖĞRETMENİMİZ , TÜRK MİLLETİNİN ŞEREF DEFTERİNİN YAZILDIĞI ÇANAKKALE'DE TOPLANDI

Öğretmen Yetiştirme Daire Başkanlığımızın yaptığı değerlendirme sonucu , illerinde yaptıkları farklılık yaratan başarılı çalışmalarıyla 81 ilimizden 81 öğretmenimiz Çanakkale' de bir araya geldi. Doğan Ceylan hocamın bu konuyla ilgili yaptığı paylaşımın altına yapılan yorumları okuyunca , bu öğretmenlerimizin nasıl, hangi kriterlere göre seçildiğini merak edip, sorgulayan meslektaşlarıma buradan kendi adıma bir açıklama yapmak isterim. Ben Adana ilini temsilen seçilen , mesleğinde 23.yılını çalışan sınıf öğretmeni Nilsun Yaylacı Özbilen. Sınıf öğretmenliğini , gönülden isteyerek, 1.tercihim olarak yazıp, bölümümden 1.olarak mezun oldum.Mesleğime başladığımda kendime " Ne yaparsan yap, en iyisini yap." düşüncesini ilke edindim. Anne olduğumda ise " Öğrencilerine , kendi evladın için istediğin, arzuladığın özelliklere sahip bir öğretmen ol ." düşüncesini ekledim . 23 yıldır da bu duygu ve düşüncelerle öğrencilerimi sevmeye, korumaya, onlar için çalışıp üretmeye , kendimi her yıl yenilemeye ve geliştirmeye gayret ediyorum. Sizlerle bu değerlendirme sürecinin nasıl işlediğine dair birkaç bilgiyi paylaşmak istiyorum.
1- Herhangi bir sendikanın üyesi değilim.
2- Okullar açıldıktan sonra bakanlığımızın , her ili temsil edecek , başarılı öğretmenlerin belirlenmesi ile ilgili yazısı gereği ; mesleki çalışmalarımı, elde ettiğim başarıları, mesleki gelişimimi ifade edecek eğitimlerimi yazılı ve belgeli olarak , okul müdürümün de hakkımda düzenlediği bilgilendirme ile birlikte il milli eğitim müdürlüğüme sundum.İlimin yaptığı değerlendirme sonucu , ismim bakanlığımıza sunuldu. 
3- Burada tanıştığım her meslektaşımın birbirine sorduğu ilk soru , " Hangi çalışmaları yaptınız ? " oldu.Dinlediğim her öğretmenimden öyle güzel ve örnek çalışmalar duydum ki , hepsini tanımaktan çok mutlu oldum. Hepsi bu başarıyı yürekten severek , üreterek , çalışarak elde etmişlerdi. Çalışmalarını anlatırken, gösterirken öyle heyecanlılardı ki , yaşamadan hissetmeniz çok zor.
4- Her bir karışı kanla, canla kazanılmış , bir destanın yazıldığı bu toprakları gezdikten sonraki duygularımı kelimelerle ifade etmem çok zor.Ancak 23 yıl boyunca vicdanım çok rahat olacak şekilde çalışmama rağmen, bundan sonra ülkemin güzel geleceği için çok çok daha fazla çalışmam gerektiğini düşünerek ayrılıyorum.
5- Son olarak , çalışmalarını birçok öğretmen sayfasında paylaşan bir öğretmen olarak, meslektaşlarımın yaptığı bazı yorumları okuduğumda hayrete düştüğüm çok durum oluyor. Her şeyden önce öğrencilerine, ön yargılı olmama, eleştiriyi saygı çerçevesinde , nazik bir dille yapma, başarıyı tebrik etme vb . güzel değerleri öğreten bizlerin de bu değerlere aynı özenle sahip olması gerektiğine inanıyorum.

Nilsun Yaylacı Özbilen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol