MEB İl Emri Nedir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Milli Eğitim Bakanlığı, İl Emri nedir? Özür grubu atamalarında, il emri nedir ve nasıl uygulanıyor? Öğretmenler için emri nedir ve nasıl uygulamaya konulur?

İl emri nedir? İller arası özür grubu tayinlerinde özür grubu atama sonucu atanamayan öğretmenlerin özür grubu istedikleri ilin İl MEM emrine atanmasıdır.
İl emri kesin değildir.

Ağustos dönemi tayinlerinde il emri genelde verilirken Ocak döneminde il emri genelde verilmez.

İl emri, kelimelerin de belirttiği üzere, ataması yapılan öğretmenlerin il emrine verilmesidir. En önemli özür grubu olan sağlık ve eş özründe haliyle tüm boş kadroların açılması gerekir. Dolayısı ile eğer bir kişi bu özürlerden dolayı atanamamışsa demek ki yeterli kontenjan o an için mevcut değildir. Dolayısı ile öğretmenler ilk bakışta boş boş durup maaş alacaklar demektir. Bu da bir çok vatandaşı rahatsız etmektedir ya da edecektir ki haber sitelerinde il emrinin muhtevasının açıklanmamasının en önemli sebeplerinden birisi, konuyu etraflıca bilmeyenlerin alelacele ve/ya yanlış hükümlere varmasının istenmemesidir.

Şurası var ki, bir okuldaki mevcut kadrolar, özellikle taşra okullarında çok hızlı bir şekilde boşalmaktadır. Sağlık sorunlarından ya da hamilelik durumlarından boşalan bu kadrolar öncelikle ilçe içinden görevlendirme ile, değilse okuldan uygun bir öğretmen ya da dışarıdan ücretli bir öğretmen tarafından doldurulmaktadır. Geçen sene benim okulda sağlık problemi yaşayan bir öğretmen nedeni ile öğrencilerin son 2 ayı o ders için boş geçti, önümüzdeki eğitim yılı dönem başında 3-4 öğretmenimiz hamilelik izni alacak ve onların da yeri büyük ihtimal ücretli öğretmen tarafından doldurulacak. İşte böyle durumlarda, eğer il emrine verilen birileri varsa onlar hemen bu boşluğu doldurabileceklerdir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al