google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

Masal Anlatıcılığı Nedir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Masal anlatıcılığı nedir? Masal anlatıcılığı ne iş yapar? Masal anlatıcılığı için, hangi bölümü bitirmek gerekiyor?
Masal Anlatıcılığı Nedir?
Masal Anlatımı eski bir sanat biçimi ve değerli bir insan ifadesi biçimi olarak tanımlanıyor. Hikâye pek çok sanat formu için gerekli olduğu için, “masal anlatma” kelimesi çoğu zaman birçok şekilde kullanılır.
Masal anlatımı, bir hikaye anlatıcısı ile bir veya daha fazla dinleyici arasında iki yönlü bir etkileşimi içerir. Dinleyicilerin tepkileri hikayenin anlatımını etkiler. Aslında, masal anlatımı, anlatıcı ve izleyicinin etkileşimi ve işbirlikçi, koordineli çabalarından ortaya çıkar.

Özellikle masal anlatımı, konuşan ve dinleyiciler arasında hayali bir engel oluşturmaz. Bu, masal anlatıcılığını hayali bir "dördüncü duvar" kullanan tiyatro biçimlerinden ayıran şeyin bir parçasıdır.

Masal anlatıcılığı eğitimi, masal anlatımını etkili bir hale getirmek için alınan bir eğitimdir. Masal anlatımı ile özellikle küçük yaş grupları başta olmak üzere her yaşa uygun bir hitap dili geliştirmeniz mümkündür. Masallar, tarihsel olarak yıllardır anlatılan sözel unsurlardandır. Bundan dolayı da etkili bir anlatımı olması için masalların sözel olarak etkin bir şekilde ifade edilmesi önemlidir. Burada anlatımın güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için çeşitli noktalarda bilgiler ve deneyimler gerekir. Bu da masal anlatıcılığı atölyelerinden alınan eğitimler ile mümkündür.

Masal anlatıcısı olmak için masal anlatıcılığı eğitimlerinden yararlanmak gerekir. Resmi bir eğitim zorunluluğu olmasa da özellikle Türk Dili ve Edebiyatı ya da Psikoloji gibi branşların yanı sıra Çocuk Gelişimi ile ilgili branşlar da masal anlatıcılığı eğitimini almaktadır. Bu eğitimleri alan kişiler ellerinde uzmanlığa dair bir belge bulunduğu için bunu sertifikalandırmış olurlar. Masal anlatıcılığı eğitimleri ile başta çocuk masalları olmak üzere yetişkinlere yönelik de pek çok anlatım şeklini masala uyarlamayı öğrenmek mümkündür.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol