Hasan Ali Toptaş kimdir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Hasan Ali Toptaş dili kullanmadaki ustalığı ile eşsiz bir ziyafet sunan post modern edebiyatın en iyi temsilcilerinden biridir. 1958 yılında Denizli’nin Çal ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır.
Küçük Anadolu  kasabasında sessiz bir çocukluk geçirdi. Bir gün bir şey oldu ve edebiyat perisi ona dokundu. Kendisine harflerden özel bir dünya yarattı. 

Sessizce köşesinde romanlar yazdı Hasan Ali Toptaş. Kitapları İsviçre’den Güney Kore’ye kadar pek çok ülkede yayınladı. Ve ona Doğunun Kafkası denildi.

Hasan Ali Toptaş ilk öykü kitabı olan Bir Gülüşün Kimliği’nde çeşitli dergilerde yayımladığı öykülerini toplamıştır. 1990 yılında ise ikinci öykü kitabı olan Yoklar Fısıltısı yayımlanmıştır. 

1992 yılında Çankaya Belediyesi tarafından yapılan yarışmada birinci olmuştur. Ona birinciliği getiren eseri Ölü Zaman Gezginleri’dir. Sonsuzluğa Nokta adlı romanı ise Kültür Bakanlığı tarafından yayımlanmıştır. Bu romanı sanat hayatının kırılma noktasını oluşturur.

1994 yılında Gölgesizler adlı romanı sayesinde geniş bir halk kitlesi tarafından tanınmıştır. 1999 yılında Cevdet Kudret Edebiyat Ödülünü Bin Hüzünlü Haz adlı romanıyla kazanmıştır.

2005 yılında yayınladığı romanı Uykuların Doğuşu 2006 yılında Orhan Kemal Roman Ödülü almıştır. son romanı Kuşlar Yasına Gider ile çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır.  Kuşlar Yasına Gider kitabında pırıl pırıl türkçesi ile okurlarında eşsiz bir tat bırakmıştır.

Şüphesiz ki Türk Edebiyatı’nın çıkardığı en iyi yazarlardan biridir. Sürrealist bir düzlemde, bu hayattan olmayan betimlemeleri ve düşsel ögeleriyle yazdığı her eserde adeta kelimelerle konser veriyor Toptaş.  Kafkaesk tarzdaki eserleriyle Hasan Ali Toptaş Türk Edebiyatı’nda Oğuz Atay, Yusuf Atılgan ve Bilge Karasu’yu kendine yakın görmektedir. Dünya edebiyatında ise Kafka ve Kundera’nın roman görüşlerine yakınlık duymuştur.

Dili çok önemsemektedir. Dili aracın ötesinde görür. Eserlerinde sözcük duruşlarını ve birbirine kattığı renkleri çok önemsemiştir. Bu nedenle eserlerini büyük bir titizlikle yazmıştır.

Yazar eserlerinde çok olan şeyleri daha az kelimelerle anlatmak istemiştir. Sözcüklerin, cümlelerin ve paragrafların birbirleriyle olan renk uyumunu çok önemsemiştir.

Hasan Ali Toptaş roman ve hikayelerini şiirsel bir dille yazmıştır. Onun için varlık sözcüklere indirgenmiştir.

Hasan Ali Toptaş yazdığı eserlerle edebi hayatına pek çok ödül sığdırmış nadir yazarlardan biridir.

Hasan Ali Toptaş’ın Eserleri

Öykü:

Bir Gülüşün Kimliği (1987)
Yoklar Fısıltısı (1990)
Ölü Zaman Gezginleri (1991)
Absürd Öyküler (Metin Kaçan, Aslı Erdoğan ile, 2003)
Geçmiş Şimdi Gelecek (2016)
Gecenin Gecesi (2017)


Roman:

Sonsuzluğa Nokta (1993)
Gölgesizler (1995)
Kayıp Hayaller Kitabı (1996)
Bin Hüzünlü Haz (1998)
Ben Bir Gürgen Dalıyım (2003, çocuk romanı)
Uykuların Doğusu (2005)
Kuşlar Yasına Gider (2016)


Şiir:

Yalnızlıklar (1993)


Deneme:

Harfler ve Notalar (2007)


Ödülleri:

1992- Çankaya Belediyesi-Damar Dergisi Öykü Yarışması Birincilik Ödülü, “Ölü Zaman Gezginleri” adlı öykü dosyasıyla.
1992- Kültür Bakanlığı Roman Yarışması’nda man­siyon, “Sonsuzluğa Nokta” adlı romanıyla.
1994- Yunus Nadi Roman Ödülü, Gölgesizler” adlı yayımlanmamış romanıyla.
1999- Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü, Bin Hüzünlü Haz adlı romanıyla.
2006- Orhan Kemal Roman Ödülü, Uykuların Doğusu romanıyla.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al