Kadınlar her dem gündemde. Kadın hakları denen bir kavram var. Kadınların sahip olduğu haklar. Bu haklar insan haklarının dışında özel bir hak mıdır? Yoksa insan hakları kapsamında ama kadınların insan sayılmaması üzerine vurgulanılma ihtiyacı duyulduğundan mı ortaya çıkmıştır?

Kadın hakları nelerdir? Erkeğin haklarından farklı mıdır? Ya da insan hakkı olup erkeğe reva görülüp kadına görülmeyen haklar mıdır?

İnsan hakları sindirilsin önce.... kadın hakları kendiliğinden benimsenir. Önce insanı kabul etmek lazım.

Kadın hakları... insan hakları dışında, toplumsal sınıflaşmadan özerk, ekonomik sistem ya da durumla alakasız, ırklardan soyut cinsiyetçilikten doğmuş bir hak.

Bir insanın cinsiyetinin yüceltilmesi ya da aşağılanması. Cinsiyetten kaynaklanan, doğuştan gelen hiçbir çaba sarfetmeden kazanılmış bir hak erkeğinki. Kazanılmış denilemez tabi. Toplumun kutsaması... kadını ise aşağılaması.

Kadın olmak kaybetmek. Bir yarışa, sınava girmeden kaybetmek. Dünyaya bir sıfır yenik gelmek. Yenik psikolojiyle hayata başlayıp bocalamamak...

Kadın çılgın, pes etmez. Mücadele, mücadele.... öyle sağlam basar ki yere. Zamanla hiçbir yükün yıkamayacağı bir canlı oluverir.

Kadın güçtür bu yüzden, berekettir. Kadın yaratıcıdır, var edendir. Bir evde mutluluğun adıdır. Kadın renktir , rengarenk....

insana değer verilmeyen toplumlarda kadın olmak zor, erkek olmak zor, insan olmak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol