Peaky Blinders Ne Demek, Peaky Blinders Anlamı Nedir?

2013 yapımı Peaky Blinders' ı izlemeye başladım (cok gec keşfetmişiz ) ikinci bölümündeyim.
Sık sık dizinin adının geçmesi, nereden geldiğini merak etmeme sebep oldu. Mahallenin adı mı? Çetenin reisinin adı mı? Vs derken "Blind'in" körlükle ilgili olduğunu hatırlarken . "Peak" in kasket ,
Peaky Blinders adının çetenin jiletli kasetlerinden geldiğini görünce hem şaşırdım hemde hoşuma gitti, Türkçeyle ingilizce çevirisini tam yapamamamla birlikte , filmin adının dilimizde karşılığı "Kör eden kasketliler çetesi" gibi bir manası var .

Grupta dizinin 1 sezonunun , 2. , 3. , 4. Sezonlarina göre biraz sönük geçtiğini okuduysamda, diziye hakim olmak ve o dönemi öğrenmek için sabırla, hiç bir detayını kaçırmadan izliyorum.

Bu arada 1890 larde gerçekte de böyle bir çetenin vâr olduğu yazılmış.

Peaky, süzülmüş anlamına gelir. blinders sözcüğünü de blind-er-s olarak ayırırsak, blind kör anlamına gelir, er, bilindiği üzere farmer ve teacher sözcüklerindeki anlama sahip olur, s takısı da çoğul ekidir.

Peaky Blinders, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Birmingham, İngiltere'de faaliyet gösteren "Peaky Blinders" adlı çeteyi anlatan suç-drama konulu televizyon dizisidir. Senaryosunu Steven Knight, yapımcılığını ise Caryn Mandabach ve Tiger Aspect Yapımcılık üstlenmiştir. Dizi genel olarak, Cillian Murphy tarafından canlandırılan, Tommy Shelby rolündeki çete lideri ve yeni görevlendirilen bir dedektif arasındaki olayları konu alır

Altı bölümlük ilk seri, 13 Eylül 2013 tarihinde BBC Two kanalında yayınlandı. İkinci seri prömiyeri 2 Ekim 2014'te ve üçüncü serininki ise 5 Mayıs 2016 tarihlerinde yapıldı (Amerika Birleşik Devletleri için 31 Mayıs'ta sunulmuştur)

26 Mayıs 2016 tarihinde, BBC dizinin dördüncü ve beşinci serilerinin de yapılacağını açıklamıştır

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol