Mars Gezegeni Hakkında İngilizce Bilgiler

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Güneş sistemimizde yer alan Mars gezegeni ingilizce tanıtımı, hakkında ingilizce bilgiler. İngilizce Mars tanıtımı, özellikleri, gerçekler.

 
Mars Hakkında İngilizce Bilgi
Mars, Güneş'ten dördüncü gezegendir ve güneş sistemindeki en küçük ikinci gezegendir. Adını Roma savaş tanrısından alan Mars, kırmızımsı görünümünden dolayı sıklıkla “Kızıl Gezegen” olarak da tanımlanır. Mars, esas olarak karbondioksitten oluşan ince bir atmosfere sahip karasal bir gezegendir.

Mars Gezegeni Profili
Ekvator Çapı: 6.792 km
Kutup Çapı: 6.752 km
Kütle: 6,42 x 10^23 kg (%10,7 Dünya)
Aylar: 2 (Phobos ve Deimos)
Yörünge Mesafesi: 227.943.824 km (1.52 AU)
Yörünge Süresi: 687 gün (1,9 yıl)
Yüzey Sıcaklığı: -153 ila 20 °C
İlk Kayıt: MÖ 2. binyıl
Kaydeden: Mısırlı gökbilimciler
Mars Hakkında Gerçekler
Mars ve Dünya yaklaşık olarak aynı kara kütlesine sahiptir.
Mars, Dünya'nın hacminin yalnızca %15'ine ve Dünya'nın kütlesinin %10'undan biraz fazlasına sahip olmasına rağmen, Dünya yüzeyinin yaklaşık üçte ikisi suyla kaplıdır. Mars yüzey yerçekimi, Dünya'nın sadece %37'sidir (yani, Mars'ta neredeyse üç kat daha yükseğe sıçrayabilirsiniz).

Mars, güneş sistemindeki en yüksek dağa ev sahipliği yapmaktadır.
Bir kalkan yanardağ olan Olympus Mons, 21 km yüksekliğinde ve 600 km çapındadır. Milyarlarca yıldan fazla bir süredir oluşmasına rağmen, volkanik lav akıntılarından elde edilen kanıtlar o kadar yeni ki birçok bilim adamı hala aktif olabileceğine inanıyor.

Mart
Kaynak: NASA

Mars'a yapılan sadece 18 görev başarılı oldu.
Eylül 2014 itibariyle, Mars'a yörüngeler, iniş araçları ve geziciler dahil ancak uçuşları saymayan 40 görev yapıldı. En son gelenler arasında, 2012'deki Mars Curiosity görevi, 22 Eylül 2014'te gelen MAVEN görevi ve ardından 24 Eylül 2014'te gelen Hint Uzay Araştırmaları Örgütü'nün MOM Mangalyaan yörünge aracı yer alıyor. Avrupa Uzay Ajansı'nın bir yörünge aracı, iniş aracı ve bir gezici içeren ExoMars misyonu, ardından NASA'nın InSight robotik iniş görevi, Mart 2016'da başlatılması ve Eylül 2016'da planlanan varış.

 
Mars, güneş sistemindeki en büyük toz fırtınalarına sahiptir.
Aylarca sürebilir ve tüm gezegeni kaplayabilirler. Mevsimler aşırıdır, çünkü Güneş etrafındaki eliptik (oval şekilli) yörünge yolu, güneş sistemindeki diğer gezegenlerin çoğundan daha uzundur.

Mars'ta Güneş, Dünya'dakinin yaklaşık yarısı büyüklüğünde görünür.
Güneş'e en yakın noktada, Mars'ın güney yarım küresi Güneş'e doğru eğilerek kısa, yoğun sıcak bir yaza neden olurken, kuzey yarım küre kısa ve soğuk bir kışa katlanır: Güneş'ten en uzak noktasında, Mars'ın kuzey yarım küresi güneşe doğru eğilir. Güneş, uzun ve ılıman bir yaza neden olurken, güney yarım küre uzun ve soğuk bir kışa dayanır.

Mars parçaları Dünya'ya düştü.
Bilim adamları, Mars'tan şiddetle fırlatılan ve daha sonra Dünya'ya çarpmadan önce milyonlarca yıl boyunca güneş sistemini galaktik enkaz arasında yörüngede tutan göktaşlarında Mars atmosferinin küçük izlerini buldular. Bu, bilim adamlarının uzay görevlerini başlatmadan önce Mars'ı incelemeye başlamasına izin verdi.

Mars, adını Roma savaş tanrısından alır.
Eski Yunanlılar, savaş tanrılarından sonra gezegene Ares adını verdiler; Romalılar da aynı şeyi yaparak gezegenin kan kırmızısı rengini kendi savaş tanrıları Mars ile ilişkilendirdiler. İlginç bir şekilde, diğer antik kültürler de renge odaklandı - Çin'in gökbilimcilerine göre bu, 'ateş yıldızı' iken, Mısırlı rahipler 'Her Desher' veya 'kırmızı olan' olarak adlandırdılar. Mars'ın bilinen kırmızı rengi, yüzeyini kaplayan kaya ve tozun demir açısından zengin olmasından kaynaklanmaktadır.

Mars'ta sıvı su belirtileri var.
Yıllardır Mars'ın buz şeklinde suya sahip olduğu biliniyordu. Damlayan suyun ilk belirtileri, uydu görüntülerinde görülen krater duvarındaki ve uçurumlardaki koyu çizgiler veya lekelerdir. Mars'ın atmosferi nedeniyle, bu suyun donmasını veya buharlaşmasını önlemek için tuzlu olması gerekirdi.

Bir gün Mars'ın bir halkası olacak.
Önümüzdeki 20-40 milyon yıl içinde, Mars'ın en büyük ayı Phobos, 100 milyon yıla kadar sürebilecek bir halkanın yaratılmasına yol açan yerçekimi kuvvetleri tarafından parçalanacak.

Mars Hakkında bilgilerin İngilizcesi ise şu şekilde 

Mars is the fourth planet from the Sun and is the second smallest planet in the solar system. Named after the Roman god of war, Mars is also often described as the “Red Planet” due to its reddish appearance. Mars is a terrestrial planet with a thin atmosphere composed primarily of carbon dioxide.

Mars Planet Profile
Equatorial Diameter: 6,792 km
Polar Diameter: 6,752 km
Mass: 6.42 x 10^23 kg (10.7% Earth)
Moons: 2 (Phobos & Deimos)
Orbit Distance: 227,943,824 km (1.52 AU)
Orbit Period: 687 days (1.9 years)
Surface Temperature: -153 to 20 °C
First Record: 2nd millennium BC
Recorded By: Egyptian astronomers
Facts About Mars
Mars and Earth have approximately the same landmass.
Even though Mars has only 15% of the Earth’s volume and just over 10% of the Earth’s mass, around two thirds of the Earth’s surface is covered in water. Martian surface gravity is only 37% of the Earth’s (meaning you could leap nearly three times higher on Mars).

Mars is home to the tallest mountain in the solar system.
Olympus Mons, a shield volcano, is 21km high and 600km in diameter. Despite having formed over billions of years, evidence from volcanic lava flows is so recent many scientists believe it could still be active.

Mars
Kaynak: NASA

Only 18 missions to Mars have been successful.
As of September 2014 there have been 40 missions to Mars, including orbiters, landers and rovers but not counting flybys. The most recent arrivals include the Mars Curiosity mission in 2012, the MAVEN mission, which arrived on September 22, 2014, followed by the Indian Space Research Organization’s MOM Mangalyaan orbiter, which arrived on September 24, 2014. The next missions to arrive will be the European Space Agency’s ExoMars mission, comprising an orbiter, lander, and a rover, followed by NASA’s InSight robotic lander mission, slated for launch in March 2016 and a planned arrival in September, 2016.

 
Mars has the largest dust storms in the solar system.
They can last for months and cover the entire planet. The seasons are extreme because its elliptical (oval-shaped) orbital path around the Sun is more elongated than most other planets in the solar system.

On Mars the Sun appears about half the size as it does on Earth.
At the closest point to the Sun, the Martian southern hemisphere leans towards the Sun, causing a short, intensely hot summer, while the northern hemisphere endures a brief, cold winter: at its farthest point from the Sun, the Martian northern hemisphere leans towards the Sun, causing a long, mild summer, while the southern hemisphere endures a lengthy, cold winter.

Pieces of Mars have fallen to Earth.
Scientists have found tiny traces of Martian atmosphere within meteorites violently ejected from Mars, then orbiting the solar system amongst galactic debris for millions of years, before crash landing on Earth. This allowed scientists to begin studying Mars prior to launching space missions.

Mars takes its name from the Roman god of war.
The ancient Greeks called the planet Ares, after their god of war; the Romans then did likewise, associating the planet’s blood-red colour with Mars, their own god of war. Interestingly, other ancient cultures also focused on colour – to China’s astronomers it was ‘the fire star’, whilst Egyptian priests called on ‘Her Desher’, or ‘the red one’. The red colour Mars is known for is due to the rock and dust covering its surface being rich in iron.

There are signs of liquid water on Mars.
For years Mars has been known to have water in the form of ice. The first signs of trickling water are dark stripes or stains on crater wall and cliffs seen in satellite images. Due to Mars’ atmosphere this water would have to be salty to prevent it from freezing or vaporising.

One day Mars will have a ring.
In the next 20-40 million years Mars’ largest moon Phobos will be torn apart by gravitational forces leading to the creation of a ring that could last up to 100 million years.

Kaynak: https://www.nkfu.com/mars-gezegeni-ingilizce-ozellikleri-tanitimi-hakkinda-ingilizce-bilgi/

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol