35 yıllık meslek hayatında gördüğüm birkaç  önemli değişiklik olmuştur O da Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik dönemindedir. Bunlardan biri  yeni öğretim programlarıdır.

1968 yılından itibaren uygulamaya başlanan program 2004 yılında bakan Hüseyin Çelik tarafından yenilenmiştir.

Bu yenileme sürecinde programın içeriğinde ve hedeflerinde değişiklikler yapılmıştır. Eleştiren, sorgulayan, problem çözen , empati kurabilen insan yetiştirme hedefi ilk kez tüm programların ortak hedefi haline getirilmiştir.

Bundan sonra ki bakanlar program değişikliği yaptıklarını iddia etseler de bu evrensel hedefler değiştirilmemiş değişiklikler küçük çaplı konu veya kavram değişikliğinden ibaret olmuştur.

Yine o dönemde tüm okullara bilgisayar verilmesi, dijital dönüşüm çalışmaları yapılması e-okul sistemine geçilmesi, adrese dayalı kayıt sistemine geçilmesi gibi önemli çalışmalar yapılmıştır ve bunlar halen devam etmektedir.

Önce öğretmen değişmeli.

Eğitim sisteminde yapılacak bir değişikliğin başarılı olabilmesi için öncelikle öğretmenlerin bu değişikliğe ikna edilip bu konuda desteklerin alınması gerekir.

Yapmış olduğum ankete göre öğretmenlerin yüzde sekseni program değişikliğine karşı çıkmaktadır. Hatta yapılan  değişikliği okumadan karşı çıkmaktadırlar Hal böyleyken eğitim öğretim programlarını değiştirerek öğretmenlerin onu uygulamasını beklemek boşa kürek çekmektir.

2018 yılında programa yerleştirilen kök değerler hakkında öğretmeni uyguladığım anketlerde öğretmenlerin yüzde 85'inin programa giren kök değerler hakkında hiç bilgi sahibi olmadığı ortaya çıkmıştır.

Özetle Bakanlığın öğretmenlerin karşı çıktığı hatta okumaya bile tenezzül etmediği değişiklikler yaparak eğitim sisteminde önemli işler başarıldığının zannedilmesi büyük bir yanılgıdır.

okunmayan mektuplara benzer

Eğitim sisteminin başarılı olması için ilk şart nitelikli öğretmendir Bu yüzden öğretmeni yetiştirme sistemi baştan sona yeniden kurgulanmalıdır.

İkincisi eğitim programlarıdır ki bu programlar toplumsal ihtiyaçlara ve çağdaş gelişmelere uygun olarak hazırlanmış , tüm öğretmenlerin hevesle uygulamaya çalıştığı programlar olmalıdır.

Bir başka konu bilinçli Velidir bir erken çocukluk eğitiminden başlayan eğitim süreci için ailelerin pedagojik anlamda bilinçlendirilmesi önemlidir.

Son şart ise fiziki koşullardır. Çağın gereklilerine uygun yeni okul projeleri geliştirilip okul bahçeleri atölyeler bu gereklere uygun olarak tasarlanmalı yeni bir okul dizaynı yeni bir okul anlayışı inşa edilmelidir.

Bu 4 koşul sağlandığında eğitimin her çağda her dönemde başarısını sürdürmesi mümkündür.

Öğretmeni, okulu, veliyi hiç değiştirmeden  program üzerinde 3-5 kazanım ve kavram değişikliği yaparak eğitimde başarı elde edeceğini zannedenler mutlaka Hayal Kırıklığı yaşayacaklardır.

Doğan CEYLAN

08.06.2024


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Threads beğeni satın al

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak