Türkiye'nin En Ünlü Milli Piyango Satıcısı Nimet Abla Kimdir?

Türkiye'de milli piyango denilince akla ilk gelen kişilerin başında Nimet Abla gelir. Melek Nimet Özden isimli ünlü piyangocu, geçmişten günümüze milyonlarca vatandaşa umut olmuştur. Nimet abla büfesinden milli piyango bileti alan vatandaşlar, büyük ikramiyenin kendilerine çıkacağı umudunu taşırlar. 
Nimet Abla insanlara yaşattığı zenginlik sayesinde büyük mutluluklar yaşatmayı çok severdi . Nimet abla ailesinin tüm servetini kaybetmesi üzerine, yaptığı girişim sayesinde ailesini batmaktan kurtararak da büyük bir başarıya imza atmıştır. 
Bir kadının geçmişten günümüze devam eden büyük başarısı. Başarılı bir işkadınının hayat hikayesini kısaca anlatalım 

Hazırlayan: Bilhan Akkaya
Melek Nimet Özden; 1899 İstanbul doğumlu. 28 Temmuz 1978'de de İstanbul'da hayata gözlerini yumdu. Türkiye'nin en ünlü milli piyango satıcısı.

1928 yılında eşinin Eminönü'ndeki dükkânında (o günlerdeki adıyla Türk Tayyare Cemiyeti) Millî Piyango biletleri satmaya başlamasıyla kendisinin de ünlü olma yolundaki yaşamı başlamış oldu. Tanıtım amacıyla dağıtılan biletlerin parasını toplayamayınca iflasın eşiğine gelen aile, "Nimet Abla"nın girişimiyle kurtuldu: Nimet Özden, Türk Tayyare Cemiyeti'nden bayiilik aldı. 1931 yılında sattığı bir bilete büyük yılbaşı ikramiyesi olan yüzbin lira çıkması ve basının bu durumu fotoğraf ve röportajlarla kamuoyuna sunması, Nimet Abla gişesinin ününü artırdı. 1938'de Eminönü'deki istimlak çalışmaları nedeniyle şimdiki yerine taşınan bilet gişesi, giderek Türkiye çapında tanınmaya başladı. Reklama önem veren Nimet Abla, bilet alanlara kazandırdığı paralar için gazetelere ilan verdi.

Esentepe'de 1963 yılının Ağustos ayında kendi adını vermiş olduğu bir cami inşaatına başladı ve 1970 yılında biten camiyi hizmete açtı (Hacı Nimet Özden Camii). Bu camiiye gelir kaynağı olması için 1971 yılında boğazdaki villasını satarak Hacı Nimet ismiyle bir vakıf kurmuş ve tüm gayrimenkullerini vakfa bağışlamıştır. Cami 2007 yılında bir dönem, kumar parasıyla yapıldığı gerekçesiyle cemaatsiz kalmıştır.

"Nimet Abla", gişesinin önünde.
Rahatsızlanarak felç yaşadığı 1970'lere kadar yoğun şekilde çalışan Melek Nimet Özden, Milli Piyango idaresi üzerinde etkin bir öneme sahip olup, Türk halkının "bilinirlikleri" sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır. Nimet Abla gişesinin bugün merkez dışında iki de şubesi bulunmaktadır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol