Sandık Başkanının Görevleri Nedir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde görev alacak olanlar, seçim günü ne yapacaklarını, gün içerisinde hangi işlemleri yapacaklarına dair sorulara yanıtlar aramakta.
İşte seçim günü sandık başkanın yapacağı görevlerin detayları!

 

Sabah seçim torbasını imza karşılığı teslim alıp sandığınızın olduğu yere gidin.

Kılavuzda belirttiği üzere birtakım kontrollerinizi yapın.


Etrafa yapıştırılması gereken uyarı notlarını yapıştırın.


Sandık seçmen düzenini oluşturun. "kimlik kontrolü - pusula - zarf - sandık - mühür - kabin" şeklinde. Kabinden çıkan kişi oyunu atıp hemen gitmeye çalışıyor. Sizin için oy verme sürecinde en önemli şey mühür. Seçmen oyunu atmadan mutlaka mührü geri alın. Kimlik kontrolü sırasında da imza artırın. Normalde oy verdikten sonra artırın der ama listede kontrol yaptırdıktan sonra artırın bitsin. Ya da kimlik kontrolü yaparken kimliği alın ve imza karşılığı teslim edin. Yani bir kuralınız mutlaka olsun.


8'den 20 dakika önce sandık kurulu oluşturmayı unutmayın. Yeminleri ettirin ve kurula görev dağılımını yapın. Gün içinde doldurmanız gereken tüm evrakları imza harici doldurun. Sayım evrakları vs... İmzaları falan attırın. Sayım sonrası rakamları yazarsınız.

Saat 17'de seçim biter. Sıra varsa o saatte yeni kişi almayacak ancak sıradakilere oy kullandıracaksınız. Tutanağa işleyin bunu.

Sayım işlemini kapalı bir alan oluşturarak yapın. Seçmenler izleyebilir ama yaklaşmasınlar. Sıraları kullanın. Yüksek sesle sakince sayın. Önceden müşahitlerinizle konuşun orada seçmeni galeyana getirecek çıkışlar yapmasınlar. Aynı şekilde sayımı tekrarlayıp tutanakları doldurun. Bir tanesini sınıf kapısına bir tanesini bina sorumlusuna verin. Müşahitler isterse bir tane alabilir. Seçmenlerden isteyen olursa kapıya asılacak diye belirtin.

Seçim evraklarını torbalara koyun, mühürleyip haber verin. Sonra sizi götürürler.

Genel seçim olduğu için yerel bir kavga olmadıkça sorun olacağına ihtimal vermiyorum. Hata yaparsanız da sorun değil her şeyi tutanakla bildirebilirsiniz. Partilerin oylarını seçim kuruluna doğru bildirip çıkan zarf toplam oy rakamlarını uyuşturursanız hiçbir sorun yok.

Sorun olduğunda telaş yapmayın, ne yapacağınızı bilmiyor olsanız bile biliyor görünün, çok sıkıntı olursa ilçe seçim kurulu başkanını arayın. Zaten numara verirler.

Kolay gelsin.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Threads beğeni satın al

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak