Çocuklar Neden Bazı Harfleri Tersten Yazar?

Dünyanın her yerindeki ebeveynler ve öğretmenler çocukları eğitmek için çok çaba sarf ediyor. Büyükler 'lütfen, teşekkür ederim, üzgünüm' gibi üç altın kelimeyi söylemeleri ve tüm mektuplarını noktalı çizgiler içinde yazmaları için dürtüyorlar. Ancak, çoğu çocuğun yetişkinleri hayal kırıklığına uğratan bir tuhaflığı, 3, R, S ve B'yi geriye doğru yazmaktır!

Bu küçük çocuklar, muhtemelen öğretmenlerinin neden onlara harfleri çevirmelerini söylediği konusunda kafaları karışmıştır, ancak tekrarlanan uygulama ve düzeltmelerle, çocuklar yavaş yavaş doğru yöne bakan mektuplar yazmaya başlarlar - herkes için büyük bir rahatlama!

Yine de, çocukların belirli harfleri ayna görüntüsü olarak yazmaları garip mi?


Ayna yazısı, aynaya yansıdığında doğru görünen yazıdır. Yazı, normal İngilizce yazının ters yönünde - sağdan sola, tek tek harfler ters çevrilerek çalışır.

Ayna yazma tamamen anormal değildir ve yetişkinler bile bunu bir ölçüde yapabilir . Sağ elini kullanıyorsanız, sol elinizle yazmayı deneyin. Sol elinizin yazmaya ayna tutma eğiliminde olduğunu görebilirsiniz, bu da yazınızı “doğru” yöne çevirme dürtüsünü aktif olarak bastırmanız gerektiği anlamına gelir. Araştırmalar bu fenomeni daha büyük ölçekte göstermiştir. Çoğu solak insanın, sağ elini kullananlara göre ayna yazmayı - ve bunu normal yazabildikleri kadar yetkin bir şekilde yapmaları - daha olasıdır .

Solak olan Leonardo da Vinci, neredeyse sadece ayna yazdı. Bu konuda hala kafa karıştıran bilim adamları ve tarihçiler, da Vinci'nin sağ elinden yaralandığını ve bu nedenle sol eliyle yazdığını öne sürerken, diğerleri felç geçirdiğini ve bu yüzden onu bir ayna yazarı yaptığını söylüyor ( Kaynak ).

Çocuklar sadece yazmayı ilk öğrendikleri 4 ile 7 yaşları arasında ayna yazarlar. Tutarsız ayna yazarlarıdır, yalnızca J, d ve 3 gibi belirli asimetrik harflerle hata yaparlar.


Çocuklar neden ayna yazar
1926'da ayna yazımı üzerine ilk makalelerden birini yazan bir araştırmacı olan Macdonald Critchley, çocukların sadece belirli harflerin yönünü unuttuklarını öne sürdü.

Ayna yazının önemi başlıklı makalesinde şöyle yazar: “Yazmayı öğrenen çocuklar söz konusu olduğunda, uzayda sadece harflerin değil, aynı zamanda kelimelerin de doğru yönelimi konusunda kısa bir süre için bir şüphe unsuru devam eder. sonuçta tamamen keyfi bir düzenlemedir. Bu, özellikle harfleri tam olarak öğrenmeden yazmaya çalışan çocuklar için geçerlidir. Bu kararsızlık, birçok normal çocukta ilk hattatlık çabalarında görülen harflerin veya kelimelerin ara sıra tersine çevrilmesini açıklar. ”

Daha sonraki araştırmalar, çocukların sola bakan (3 gibi) harfleri ve rakamları sağa bakanlara (D gibi) göre daha sık yansıtma eğiliminde olduklarını kaydetti . Bunun bir nedeni, araştırmacıların öne sürdüğü gibi, çocukların doğru yönü hatırlayamadıklarında tüm harfleri sağa bakan harflere dönüştürmeleridir . Bu, çoğu asimetrik harf sağa baktığı için mantıklıdır, yani sağ tarafta bir uzantıları vardır (E, D, B).

Çocuklarda ayna yazımı

Bu çalışmalar ve ortaya koydukları hipotezler, çocukların neden tam olarak ayna yazmadıklarını açıklamıyor. Ayrıca çocukların neden ayna yazdıklarının tam nörolojik temellerini de bilmiyoruz. Meseleyi aşırı basitleştirmek için, beynin ergenliğin sonuna kadar gelişmeyi bırakmadığını ve genç beyinlerin hala daha dövülebilir olduğunu biliyoruz. Genç beyinler, görüntüleri daha yaşlı, daha olgun beyinlerden nasıl farklı şekilde işler? Ayna yazımı bize bu konuda biraz fikir verebilir.

Bu araştırmanın çoğu küçük örneklem büyüklükleriyle (30 ila 100 denek arasında) gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, görsel sistemin nasıl çalıştığını veya beynin belirli bilişsel işlevlerinin çocuklarda kendiliğinden ayna yazmayı ne ölçüde etkilediğini tam olarak anlamıyoruz. Ayna yazımı hakkında sahip olduğumuz nörolojik bilgilerin çoğu, felç gibi nörolojik yaralanmalardan gelir.

Son Söz
Ayna yazma küçük çocuklarda yaygındır ve gelişimlerinin normal bir parçasıdır. Çocuklar daha sık yazdıkça doğru ve akıcı yazmayı öğrenirler; iyi bir el yazısı geliştirip geliştirmedikleri ise tamamen farklı bir konudur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol