Beethoven Kimdir? Beethoven Ne Zaman Doğdu?

Beethoven ve Guicciardi .  Beethoven nerede ve ne zaman doğdu?  Beethoven en ünlü eserleri hangileridir?  Beethoven hangi önemli eserleri vardır?  Beethoven geçmişten günümüze gelen en önemli sanatçılardan biridir.  Beethoven müzisyen olması yanı sıra, özel hayatıyla ile ve yaşadığı aşkta dillere destan.
 Beethoven ve öğretmeni arasında yaşanan aşk hikayesi 

 Beethoven 17 Aralık 1770'te doğmuş, 26 Mart 1827'de ölmüştür. Klasik dönemden romantik döneme geçiş sürecine büyük katkı sağlamış ve gelmiş geçmiş en ünlü ve en etkileyici bestecilerden biri olarak kabul edilen Alman piyanist ve besteci. 
Beethoven'ın en ilginç ve muhteşem özelliği, sağır olmasına rağmen muhteşem eserler ortaya çıkartıp, günümüze kadar en önemli eserler sunmuştur. Bu yazımızda Beethoven'ın ilginç bir aşk hikayesinden bahsedeceğiz

Beethoven ve Guicciardi 
Hazırlayan: Bilhan Akkaya 
Beethoven kendini müziğine adamış sosyal hayattan kendini oldukça soyutlamıştır. Kazancı da yerinde olduğu için öğrenci alma derdi olmamıştır. Ta ki Giulietta Guicciardi'ye kadar. Başlarda öğretmen öğrenci olarak başlayan ilişki bir süre sonra karşılıklı bir aşka dönüştü. İlk aşkından darbe alıp aşktan uzaklaşan Beethoven gönlünün kapılarını ardına kadar açmıştı. 
İyi bir sanat kültürüyle yetişmiş; genç ve güzel kız 17 ; Beethoven ise 31  yaşındadır. 
Beethoven 16 Kasım 1801 tarihinde arkadaşı Begeler’e şu mektubu yazdı : -“Şimdi yaşamım biraz daha hoş bir hava içine girmiş bulunuyor...
Ara sıra topluluklar içine karışmayı göze alıyorum artık...
Bu sevindirici değişiklik, genç ve güzel bir kızın eseri... Onu seviyorum... O da beni seviyor...”
Giulietta Guicciardi’ye yazdığı mektupta ise : -“Ah Giulietta; Hayatlarımızı temelli birleştirebilseydik; yaşadığımız bu acıları çekmezdik...”diyerek duygu ve düşüncelerini anlatmıştır. 
Fakat iki yıl sonra 3 Kasım 1803’te; Giulietta hiç beklenmedik bir şekilde; bale müziği bestecisi kont Venceslas Gallenberg’le evlendi...
Kimi kaynaklara göre kızın ailesi Beethoven ile olan ilişkisine sıcak bakmıyordu. 
Beethoven daha ilk darbeyi atlatamadan daha büyük bir buhrana girer. 
Müzik O'nun  tek ilacıdır. İsmi daha sonra Alman şair ve müzik eleştirmeni Ludwig Rellstab tarafından ''Ayışığı Sonatı'' olarak konacak bestesini yaratır. 

Özellikle 3 Aralık engelliler gününde, engelin olması demek sizin başarısız olmanız demek değildir. Engelli olup çok büyük başarılara imza atan insanların var olduğunu bilmek bile, önemli olanın kalpte yaşanan engelin olmaması demektir. 

Alıntı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol