Temmuz'da Maaşlar Ne Kadar Artacak?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

*8 Temmuz’da ödenecek maaşlar %7 zam + enflasyon farkı ile ek bir iyileştirme yapılmazsa %40,23 civarında artacak. Kesin oran, 4 Temmuz’da TÜİK’in Haziran ayı enflasyon verilerini açıklamasıyla belli olacak. 
*Sendikalı öğretmenlere ödenecek Toplu Sözleşme İkramiyesi(TİS) 498,91₺’den yaklaşık olarak 699,62₺’ye yükselecek. TİS her yıl ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında olmak üzere yılda 4 defa ödenir. 
*Brüt ek ders ücreti 32,96₺’den yaklaşık olarak 46,21₺’ye yükselecek.
*Asgari ücrete ara zam yapılması durumunda öğretmenlerin maaşlarına uygulanan vergi istisnası artacak. Bu durum net maaşı bir miktar artıracak. 
*Ortalama öğretmen maaşı yaklaşık olarak 2 bin 900 lira artacak. 
*1-14 Temmuz 2022 tarihlerini kapsayan 14 günlük maaş farkı(yaklaşık ve ortalama bin 400 lira) Temmuz ayı bitmeden öğretmenlere ödenecek. 
*İLKSAN üyesi öğretmenlerin sandık aidatı her zamanki gibi maaşın %2’sine denk düşecek ve yaklaşık 195₺ olacak. 
*Çocuk yardımı, aile yardımı(eş), dil tazminatı gibi ödemeler de yaklaşık %40,23 oranında artacak. 
*2022-2023 eğitim öğretim yılında kırtasiye parası olarak da bilinen öğretime hazırlık ödeneği 6. Dönem Toplu Sözleşmede netleştirildiği için bu ödemeye zam yansımayacak. Yeni eğitim öğretim yılında eylül ayı bitmeden öğretmenlere 1.325₺ hazırlık ödeneği, binde 8 oranındaki damga vergisi kesintisi sonrasında 1.314,40₺(net) olarak ödenecek. 
*2022 yılı Temmuz-Aralık döneminde yapılacak MEB sınav görevli ücretleri de zam sonrasında güncellenip kamuoyu ile paylaşılacak. 
*Veriler, Merkez Bankası’nın Haziran ayı enflasyon beklentisi anketinden alınan oranlara göre oluşturulmuş olup, KESİN VE NET MİKTARLARIN TÜİK’in açıklayacağı Haziran ayı enflasyon verilerinden önce bilinmesi, hesaplanması MÜMKÜN DEĞİLDİR. 
NOT: Maaş, zam, enflasyon farkı ve diğer mâli haklar hususunda yanlış ve/veya eksik bilgilerin yoğunlukla görülmesi üzerine hazırlanmıştır.

Alıntı

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner13