Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan Okulların Açılışına Dair Önemli Uyarıda Bulundu

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan okulların açılmasıyla birlikte vaka sayısında daha fazla artış yaşanacağını ve bu yüzden kalabalık sınıfların okullarda bulunan tüm personel içinde büyük risk teşkil edeceğini belirtti.

Süper bulaştırıcıların hala aramızda olduğunu ve bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerektiği duyurusunda bulundu.

Virüsle mücadelede kademeli mesainin, kalabalıkların sınırlandırılması ve okulların yeniden eskisi gibi yarım güne dönmesi gibi tedbirler alınarak okulların açılış tarihi ertelenmeden tekrar açılabileceğini belirtti.

Mart ayından beridir ülkemizde görülen ve aylardır devam eden corona salgını okulların erken kapatılmasına neden olmuştu. MEB aldığı yeni yeni kararla okulların açılış tarihini 31 Ağustos olarak duyurmuştu. 1 Haziran itibariyle normalleşme sürecine giren ülkemizde vaka sayıları tekrar artış gösterdi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan vaka sayısının azalması için virüsün mutasyona uğraması gerektiğini açıkladı. Yaz aylarında yada sıcaklarda virüsün yok olacağı düşüncesinin yanlış olduğunu belirtti.

Bu durumda ekstra tedbirler almanız gerekiyor. Sadece insanları ikna etmeye çalışarak bu vaka sayısının çok aşağı düzeylere inmesi mümkün değil. Bu ancak virüs mutasyona uğrarsa olabilir yoksa şu anki durumuyla sadece bu tedbirlerle çok aşağı indiremiyoruz. Ben Bakanlığa da ilettim bunları. Kendi kendine düşmez bu rakam… Sıfırı gören ülke yok… Yeni Zelanda kutlamalar yaptı, başa döndü… Garantisi yok… Yani yüzleri görsek de tekrar binlere çıkabilir. ‘Biz bu işi hallettik' dediğiniz anda herkes bittiğini sanır. Sıfırlar ancak virüs mutasyona uğrarsa olur.


EYLÜLDE BİTECEĞİNİN GARANTİSİ YOK
– Okulların açılacak olması riskli mi?
Evet riskli… Biz bu virüs yüküyle gidersek bunların bir kısmı da okul çağındaki çocuklar içerisinde olacak. ‘Ağustos erken' diyenler de var. Ben katılmıyorum. Eylül sonunda daha iyi olacağımızın garantisi yok. Şunu önerdim: Tam gün eğitim veren okullar yarım güne dönsün, aynı anda bir arada bulunan kişi sayısı azalsın. Eğitimin bazı kısımlarının online bazı kısımlarının okulda olmak üzere pandemi gerçekleri de göz önüne alınarak program şekillendirmek lazım.

Kaynak: 

Nazan DOĞANER HALICI

Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol