Okulların Açılış Tarihi Yaklaşırken, Korkutan Araştırma Yayınlandı

Corona virüs salgını aylardır tüm dünyada kabusu yaşatıyor. Aralık ayında Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılan corona salgını, henüz bitmiş değil. 
Dünya geneli normalleşme süreci sonrası vaka ve ölü sayılarındaki artışlar ve bu kadar vaka söz konusu varken okulların açılma tarihinin yaklaşması, vatandaşları tedirgin ediyor. 
Özellikle dünya geneli okulların açıldıktan sonra yaşadığı kabusu örnek gösteren velilerimiz, Türkiye'de okullar açıldıktan sonra vaka sayısının daha da artacağı görüşünde.
Yapılan araştırmalar, okulların açıldıktan sonra yaşanacak olan kabusun, dahada artacağını ortaya seriyor

İşte yapılan araştırma sonucu ve sonuçlar

Yaz mevsiminin sona ermeye başlamasıyla birlikte başta Türkiye olmak üzere bütün dünyada gündem okulların akıbeti... Birçok ülke bu konuya farklı yaklaşımlar getirirken Güney Kore'de yapılan bir araştırma herhangi bir sağlık ve eğitim politikası oluşturmadan çocukların okullara gönderilmesinin ne kadar ciddi sonuçlar doğurabileceğini gözler önüne serdi.
Dünya çapında corona virüsü vaka sayısı 25 milyonu geçerken dünyanın birçok ülkesinde okulların açılması ve bu konuda geliştirilen yaklaşımlar tartışılıyor…

Türkiye’de de 21 Eylül’de okulların açılması ile ilgili açıklamalar gündeme gelirken başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok bölgede okulların nasıl daha sistematik bir şekilde işleyebileceğine dair tartışmalar devam ediyor.

HAFTALARCA BOĞAZLARINDA KALIYOR
Fakat bilinçsiz ve herhangi bir sistem ve önlem olmadan okulların açılması durumunda başta yetişkinler olmak üzere toplumun nasıl hasar görebileceğini gözler önüne seren bir araştırma uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu. Corona virüsü salgınıyla mücadelede örnek gösterilmesine rağmen yasak ve önlemlerin gevşetilmesinin ardından ikinci dalga paniğiyle karşı karşıya kalan Güney Kore’de bilim insanları çarpıcı bir araştırmaya imza attı.

Bilim insanları çocukların Covid-19 semptomları göstermeseler dahi virüsü haftalarca burunlarında ve boğazlarında taşıyabildiğini ortaya çıkardı. Uzmanlar, bu durumun virüsün neden bu kadar hızlı yayıldığını açıklayabileceğini düşünüyor.

SEMPTOM 36 GÜN SÜRDÜ
Güney Kore’de 18 Şubat-31 Mart arasında 91 çocuk üzerinde 22 ayrı merkezde yapılan araştırma sonuçlarına göre çocuklar, corona virüsünü haftalarca boğazlarında ve burunlarında taşıyabiliyor.

Araştırma kapsamında gözlemlenen 91 çocuğun 20’sinin araştırma süresince semptom göstermediği, 18 çocuğun başta semptom göstermediği ancak ilerleyen günlerde ateş, öksürük ve ishal gibi semptomların ortaya çıktığı, diğerlerinin ise virüse yakalandıktan sonra semptom gösterdikleri açıklandı. Araştırmada dikkat çeken sonuca göre, çocuklardan bazılarının semptomları 36 güne kadar sürdü.

Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol