OHAL İlan Edildiğinde Ne Olur?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Ülkemizde belki de en büyük yıkım haberi, 6 Şubat gecesi Kahramanmaraş ve 10 ilimizde yaşandı.
Son yılların en büyük depremlerinden birini yaşadığımız şu günlerde, 10 ilimde büyük bir deprem meydana geldi ve aradan 1 buçuk gün geçmesine rağmen hala ara kurtarma ekipleri, deprem bölgesindeki vatandaşlarımıza yardım etmeye devam ediyor.
Binlerce kişinin öldüğü ve 10 binlerce vatandaşımızın yaralandığı deprem bölgesinde bugünden itibaren 3 aylık süreyle, OHAL ilan edildi.
Peki OHAL nedir? OHAL ilan edilen yerlerde ne olur? OHAL olduğunda ne yapmalıyız? OHAL bölgesinde nelerin yapılmasına izin verilmez? OHAL bölgesinde nelerin yapılmasına izin verilir? OHAL ne işe yarar?
Kurtarma, tahliye, barınma, temel ihtiyaçların sağlanması (örn. ısıtma yakıtı, gıda vb.) ve etkilenen bölgelerdeki rahatsızlıkların bastırılması için kaynakları derhal kullanılabilir hale getirmesini sağlar.

OHAL ilan edilmesi ne demek?
Olağanüstü hâl (OHAL) , olağanüstü yönetim usullerinin uygulanmasını gerektiren doğal afet, tehlikeli salgın hastalık, ağır ekonomik bunalım, kamu düzenini ciddi biçimde bozan yaygın şiddet olayları gibi durumlar. Olağanüstü hâl rejimi yönetim makamlarının yetkisinin genişlemesi sonucunu yaratır.
OHAL'in avantajı nedir?
Olağanüstü hal ilan etmek , yerel yönetimlere bir afet sırasında insanları ve mülkü korumaya yönelik planları koordine etmek ve uygulamak için gerekli yetkileri sağlar . Örneğin, yerel

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol