Öğretmenliği Bırakıp Bu İşe Girdi, Şimdi Yaşadığı Bölgede Bir İlki Gerçekleştirdi

9 Ay önce öğretmenlik mesleğini bırakan ve tavşan alıp ticarete atılan öğretmen , şimdi çiftlik kurdu. Adana'da yaşayan Kasım Mesutoğlu, 9 ay önce öğretmenliği bıraktı ve 3 bin 500 TL'lik sermaye ile tavşan ticaretine başladı. Kendisine Etlik tavşan üretim çiftliği kuran ve şu anda taleplere yetişemeyen  Kasım Mesutoğlu, şimdi 350 bin liralık sermayeye ulaşarak bölgenin ilk etlik tavşan çiftliğini kurdu

10 TAVŞANLA BAŞLADI

Birçok ırkta etlik tavşan üretimi yaptıklarını belirten Mesutoğlu, "Farklı ırklarda kalecik siyahı, Alman kelebeği ve Yeni Zelanda ırklarında tavşanlarımız var. 10 tavşan ile başladım. Bin anaç tavşanımız var. Yavrularla birlikte birkaç bin tavşanımız var" dedi.
BİR TAVŞAN 350 TL'YE SATILIYOR"

Tavşan etini diyetisyenlerin protein ihtiyacını karşılamak için önerdiğini belirten Mesutoğlu, "Kuveyt, Bahreyn, Dubai başta olmak üzere Batı Avrupa ülkelerinde talep var. Yurt içerisinde sahil illerimizde ve İstanbul'da lüks restoran mutfaklarından talep var. Şu an taleplere yetişemiyoruz. Bin anaç tavşan var ama talepleri karşılayacak durumda değiliz. Tavşanın derisi, kulakları, gübresi, bağırsakları farklı sektörlerde değerlendiriliyor. Bir tavşan 350 TL civarında satılıyor. Sadece erkek tavşanlardan yemeklik oluyor" ifadelerini kullandı.
"YAĞ ORANI DÜŞÜK"

Tavşan etinin vitamin deposu olduğunu kaydeden Mesutoğlu, "Tavşan etinin yağ oranı çok düşük, sindirilebilir et oranı yüksek. Kolesterol neredeyse hiç yok, selenyum ve çinko oranı fazla. Hamilelik sürecinde çok fazla tüketilmeli ve çocuklar için de D vitamini deposu" diye konuştu.Devlet desteği ile üretimi artırmak istediğini belirten Kasım Mesutoğlu, etlik tavşan üretim merkezlerinin artmasıyla ülkeye önemli bir döviz girdisi sağlanabileceğini söyledi.
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol