Maske Takma Zorunluluğu Kalkıyor mu? İşte O Önemli Tarih

Neredeyse 1 yıldır hayatımızda olan maskelerin ne zaman son bulacağına dair yeni gelişmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz sene Mart ayından beridir korona virüs salgını nedeniyle hayatımıza giren maske takma zorunluluğu, milyonlarca insanın şikayet ettiği konuların başında geliyor. Maskesiz ve normal hayatı özleyen vatandaşlarımız, maskesiz günlerin özlemini iple çekiyor. 
Maske takmakla ilgili çok önemli açıklamalar 5G Virüs – Platformu sözcüsü Muammer KARABULUT tarafından geldi. Maske takma zorunluluğu ile ilgili önemli detaylardan bahseden Karabulut, maske takmanın hiçte sağlıklı bir durum olmadığını dile getirdi. İşte maskeye ilişkin yapılan önemli açıklamalar

5G Virüs – Platformu sözcüsü Muammer KARABULUT tarafından Antalya'da açılan davanın Danıştay sürecine geçilmesi ardından açıklanan bilgilere göre maskelerin insan sağlığında oluşturduğu zararlardan dolayı maske takma zorunluluğun kaldırılacağı bilgisine ulaşıldı.

MASKENİN ZARARLARI NELER?

Doç.Dr. Bilgehan Bilge tarafından, "Maskenin ölümcül risklerinden nasıl korunabiliriz? sorusuna karşı verdiği cevap şöyle:

1) Mümkünse hiç takmayın.

2) Üretim malzemesi, muhteviyatı kutusu üzerinde yazılı, tescilli , prospektüsü olan maske alın.

3) İki saatten fazla takmayın,

4) Maskeli iken hızlı yürümeyin, koşmayın, ağır ve efor gerektiren işle yapmayın.

5) Maskenize ipleri dışında dokunmayın, dokunduysanız ellerinizi bol sabunlu ılık su ile yıkayın.

6) İki saatten fazla kullandığınız maskeyi yok edin. Cebinizde, çantanızda taşımayın.

7) Maske takılı iken cep telefonunuz ile konuşmayın. Kulaklık kullanın.

8) Evinizde göstermelik, pamuk, ipek gibi kumaşlardan tül inceliğinde maskeler yapın. Veya ince tülbentlerinizi maske gibi takın.

MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU KALKIYOR

Maske takma zorunluluğu olmasına rağmen bazı hastaların alacağı raporlar sayesinde maske takma zorunluluğundan muaf olabileceği öğrenildi.

Tüm bu tedbirlere rağmen nefes almakta zorlanıyorsanız, tansiyonunuz yükseliyorsa, bilinç bulanıklığı yaşıyorsanız, burun ve genziniz yanıyorsa, kalp ritminiz yükseliyorsa mutlaka doktorunuza müracaat edin. “Maske kullanamaz” şeklinde bir rapor veya yazı almanız gerektiği bildirildi.

Kaynak: DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol