KPSS Soruları Nasıl Hazırlanıyor? 

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

KPSS Soruları Nasıl Hazırlanıyor? 

Son  günlerde KPSS sınavında deneme sınavlarına benzer sorular soruldu iddiası üzerine, gündemin ana konusu 2022 KPSS olmuştu.

Bir çok gencin katıldığı KPSS'de yaşanan skandal olayın ardından, ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alınmış, KPSS sorularıyla deneme sınavlarının birebir aynı olduğu yayınevine gece baskını yapılmıştı.

Peki bundan sonra süreç nasıl işler? KPSS iptal olur mu? KPSS soruları nasıl ve kim tarafından hazırlanıyor?

Devlet Denetleme Kurulu (DDK) müfettişleri, dün öğleden sonra kuruma giderek incelemelerde bulundu.

Belli dosyaları irdeleyen ekipler Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Bu incelemelerin ardından DDK'nın kapsamlı bir rapor yazıp bunu Erdoğan'a sunacağı öğrenildi. DDK Başkanı Yunus Arıncı'nın "Problemli bir durum var gözüküyor. Rapor için bir süre öngörmüyoruz" dediği kaydedildi.

Peki sınav soruları nasıl ve kim tarafından hazırlanıyor?

Sınav hazırlama komisyonu gibi bir komisyon bulunmamakta. Dalında uzman olan bazı hocalar, komisyona davet ediliyor. Sınavın hangi sınav olduğu söylenmeden, davet edilen hocalardan sorular isteniyor. 

Gelen sorular belirlenen bir ekip tarafından inceleniyor ve onaylanan sorular bir havuza atılıyor. Soru havuzuna şifre konuluyor ki, hiç kimse soruları görmesin.

Hangi sınav var ise o havuza en az 10 katı soru ile matbaaya gidiyor. Burada rastgele seçiliyor. Bu süreçte kimse görmüyor. Matbaada çalışanlar dahil herkes 'sınav hapsi'ne giriyor.

Durum bu kadar kontrol altında olduğu halde, nasıl böyle bir durum yaşandığı araştırılmakta.

KPSS'de havuz probleminin olduğu aşikar . Şu an için durum KPSS'nin iptalini akıllara getiriyor. 

Öte yandan KPSS skandalı nedeniyle görevden alınan ÖSYM başkanı Halis Aygün'ün yaptığı son açıklama: "Vicdanım rahat dedi"

Türkiyegazetesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al