İhraç Edilen Emine Öğretmen Hayatını Kaybettikten Sonra Görevine İade Edildi

20216 Senesinde KHK ile ihraç edilen Emine Yürükçü adlı öğretmen, hayatını kaybettikten sonra görevine iade edildi.

5 Sene önce görevden alınan Emine öğretmen, bir süredir meme kanseri tedavisi görüyordu. Malulen emekli olmak için başvuru yapan Emine öğretmene aradan aylar geçmesine rağmen geri dönüş sağlanmadı.
Olayla ilgili detayları Milliyet’ten Çiğdem Yılmaz şu şekilde detaylandırdı: Emine Yürükçü’nün evrakları kaybolmuştu. Yürükçü yeniden başvuru yaptı ve kasımda malulen emekli oldu. Ancak geçen bu süreçte hastalığı da ilerledi, 12 Haziran 2019’da hayatını kaybetti. Öldüğü güne kadar göreve iade edilmeyi bekleyen Yürükçü’nün göreve iadesi öldükten sonra yapıldı. Önceki gün Yürükçü’nün hem göreve iadesi hem de tayininin çıktığı bildirildi. Milliyet’e konuşan Yürükçü’nün eşi Musa Yürükçü şunları anlattı:
“Eşimi, Aktif Eğitim-Sen üyesi olması gerekçesiyle ihraç ettiler. Oysa memurların büyük bir çoğunluğu zaten bu sendikaya üyeydi ve aidatları da devlet tarafından ödeniyordu. Devletin de bildiği bir sendikaya üye olmasıydı tek suçu. Takipsizlik almasına rağmen işine dönemedi. Bu süreçte sosyal soykırım da yaşadık. Bu durum hastalık sürecini daha hızlandırdı ve eşim 2019’da yaşamını yitirdi.
Kaynak: Çiğdem Yılmaz-Milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol