Günler Öncesinden Elazığ Depremini Bilen Tayvanlı deprem kahini Dyson Lin'in Korkutan İstanbul Ve Ankara Yorumu

Tayvan'lı deprem kahini olarak herkesin tanıdığı Dyson Lin'in sosyal medya üzerinden Ankara ve İstanbul illeri için paylaştığı twitler korkuttu

Günler öncesinden Elazığ depremini bilen Tayvanlı Dyson Lin bu kez İstanbul ve Ankara için korkutan uyarıda bulundu. 

Attığı twitlerle takipçilerini korkutan ve hızla sosyal medyada gündeme oturan Dyson Lin'in attı o twitler

Tayvan'ın en iyi 2. üniversitesi olan Ulusal Tsing Hua Üniversitesi Fizik bölümünden mezun olduğunu belirten Dyson Lin, Tayvan Deprem Tahmin Enstitüsü'nün de kurucusu ve CEO'su. Attığı tweetlerin ne kadar doğru olduğu tartışılır ama Manisa depremini bildiği için şu an söylediklerini dikkate alan birçok isim var. İşte Lin'in ndikkat çeken paylaşımları ve yaşananlar...

221 Ocak günü 5 gün içinde Türkiye'nin batısında yaklaşık 5 ila 6 büyüklüğünde deprem olacağını söyledi ve yalnızca bir gün sonra Manisa depremini yaşadık.3Lin'e göre IRIS cihazları büyük sinyaller aldıklarında bozulma eğilimindeler.

Dyson Lin, 22 Ocak günü Balıkesir'deki IRIS cihazının bozulduğunu ve yakında büyük bir deprem olacağını duyurdu.4Söylediğine göre Manisa 3 gün boyunca 3 büyüklüğünde deprem yaşamazsa bölge güvenli hale gelecekti...

23 Ocak günü tekrar uyardı!!Lin'e göre lokasyonlar nokta atışı değil, sadece lokasyonları deprem ihtimali olan bölgenin en yakınında bulunan IRIS cihazından aldığı için, o bölgelerin adını veriyor ve çevre illerin bu ihtimale dikkat etmesini söylüyor.

Fakat öngörülerine göre 15 gün içinde Manisa çevresi tekrar 5 ila 6 büyüklüğünde bir deprem ile karşılaşacak. Umuyoruz ki tahminleri doğru çıkmaz.

Batı tahmininin ardından "Belki de biri batıda, biri doğuda olmak üzere iki 5 ila 6 büyüklüğünde deprem olabilir" şeklinde bir düzeltmeye gitti..Batı tahmininin ardından Belki de biri batıda, biri doğuda olmak üzere iki 5 ila 6 büyüklüğünde deprem olabilir şeklinde bir düzeltmeye gitti..Bu tahminleri kendi ürettiği Air 2 cihazına ve IRIS sistemi üzerinden yaptığı okumalara dayandırıyor Tayvanlı adam. Air 2 sistemi Arduino Uno ve TL081 kullanarak kendi kurduğu ve dünyanın her yerindeki gönüllüler aracılığıyla döşeyip kontrol ettiği bir sistemken, IRIS ise bir sismoloji enstitüsünün sağladığı ve günde yalnızca birkaç cihazı kontrol etme olanağı sağlayan halka açık bir sistem.

Doğu için tahminleri Kars tarafında büyük bir deprem olacağını işaret ediyordu!Doğu için tahminleri Kars tarafında büyük bir deprem olacağını işaret ediyordu!Ve Elazığ depremini yaşadık...
Elazığ depreminden birkaç saat önce Ankara'da küçük sinyaller olduğunu ve şehrin güvende olduğunu da bildirdi..Elazığ depreminden birkaç saat önce Ankarada küçük sinyaller olduğunu ve şehrin güvende olduğunu da bildirdi..

Lokasyon hatalı ama!Lokasyon hatalı ama!"Bugün Türkiye'de 6.8 büyüklüğünde Dyson'ın öngördüğü gibi bir deprem oldu. Gerçi lokasyon hatası büyük." İnsanlara son bir uyarıda bulunarak uyumaya gitti!
"Sivrice-Elazığ'daki 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından birçok artçık deprem olabilir. Lütfen güvenli lokasyonlarda kalın. Mümkünse bir arabada ya da çadırda kalın. En önemli olan şey hayatınızdır. İyi geceler! Artık uyumalıyım."

Lin önümüzdeki 1 ay içinde 7 ve 8 şiddetlerinde depremler yaşamayacağımızı, sadece 5 ve 6 şiddetinde depremlerle karşılaşacağımızı da söyledi.

Tayvan hükumeti Dyson Lin'e bu deprem tahminlerinden dolayı para cezası kesmiş!Tayvan hükumeti Dyson Line bu deprem tahminlerinden dolayı para cezası kesmiş! "Kısa süre önce Türkiye'deki 5 şiddetinde bir depremi doğru tahmin ettim. Türk medyası hakkımda haberler yaptı. 20000+ kişi beni takip ediyor. Türkiye'de bir kahramanım.

İstanbul depremi hakkında ise şöyle bir yorumda bulunuyor:İstanbul depremi hakkında ise şöyle bir yorumda bulunuyor:"Anlıyorum ki deprem profesörleri İstanbul'daki 7 şiddetindeki deprem konusunda insanları korkutmuşlar. Ellerinde depremleri tahmin edebilecek cihaz yok. Onlara inanmayın!"15Lin ayrıca İTÜ raporlarını da incelediğini ve yanlış youmlamalar yapıldığını da söylemişti...Lin ayrıca İTÜ raporlarını da incelediğini ve yanlış youmlamalar yapıldığını da söylemişti..."İTÜ ne sinyali ölçüyor bilmiyorum ama hava voltajı sinyallerine benziyorlar. O yüzden deprem tahmini için onları yorumluyorum. Ne olduklarını bilmeme gerek yok, eğer bir ördek gibi görünüyorsa ördektir!"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol