DSÖ Okulların Güvenli Açılmasının Tek Bir Şartla Mümkün Olabileceğini Belirtti.

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Aralık ayında Çin'de başlayan ve hızla tüm dünyaya yayılan corona virüsü salgını herkesin kabusu olmaya devam ediyor. Neredeyse tüm dünya ülkelerini etkisi altına alan salgın nedeniyle yüz binlerce insan hayatını kaybetti. Aylardır devam etmesine rağmen bir türlü önüne geçilemeyen salgın en çokta okulları ve tabi ki öğrencilerin eğitim hayatını olumsuz etkiledi. 
Bir çok ülkede salgının başlangıcından itibaren okullar tatil edildi. Ülkemizde de Mart ayında beridir salgın nedeniyle okullar kapalı. Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz haftalarda yeni eğitim öğretim yılı başlangıcını 31 Ağustos olarak açıklamıştı lakin salgının devam etmesi milyonlarca velide endişe yaratıyor. 
Dünya Sağlık Örgütü DSÖ Direktöründen okulların açılmasına dair önemli açıklamalar geldi. DSÖ Direktörü okulların tek bir şartla açılabileceği vurgusunu şu sözcüklerle dile getirdi. Okulların güvenle açılmasının tek yolu pandemiyi bastırmak olduğunu söyledi.

İşte Dünya Sağlık Örgütü DSÖ Direktörünün okulların açılmasına ilişkin yağtığı önemli açıklamalar

Ghebreyesus, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Doğrusunu söylemek gerekirse, birçok ülke yanlış yöne saptı, virüs hala bir numaralı düşmanımız olmaya devam ediyor. Eğer temel önlemler uygulanmazsa, pandemi gittikçe kötüleşmeye devam edecek. Ancak bu şekilde olmak zorunda değil” ifadelerini kullandı.

"OKULLARI AÇMAK POLİTİK BİR KARAR OLMAMALI"

DSÖ’nün Sağlık Acil Durumları Programı'nın Yönetici Direktörü Michael J. Ryan ise, pandemi esnasında okulların açılmasını değerlendirdi.

Ryan, “Okulların açılamasının politik bir karar olmamalı. Bu çocuklar için adil değil. Eğer pandemiyi bastırabilirsek, okullar güvenle açılabilir” değerlendirmesini yaptı. Bununla birlikte DSÖ direktörü, Çin’in Hubey eyaletindeki Wuhan kentinde görülen ilk vakayı bulmaya çok yaklaştıklarını açıkladı.

Diğer taraftan dünyada Covid-19 vakalarının sayısı 13 milyonu geçerken, hayatını kaybedenlerin sayısı 573 bine yaklaştı.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol