Bilim Kurulu Üyesinden Çok Konuşulacak Açıklama: İsteyen Veliler Çocuklarını Okula Göndermeyebilir

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü çok konuşulacak bir öneri sundu. Salgın nedeniyle bu dönemin erken bitmesi nedeniyle çocuklar neredeyse yarım dönem okullarından uzak kaldılar. Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz hafta okulların açılış tarihini ve yeni eğitim öğretim yılı çalışma takvimini yayınlamıştı. 
Yayınlanan takvim sonrası özellikle veliler salgın nedeniyle endişeli ve bu durumda çocuklarının okula sağlıklı bir şekilde gitmelerinin olanaksız olduğunu vurguluyor. 
31 Ağustos'ta okullar salgının gölgesinde gereken tüm tedbirler ve önlemler altında açılmaya hazırlanıyor ama Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, ilginç bir öneride bulundu ve isteyen velinin çocuğunu okula 1 sene geç göndermesi için gerekli koşulların sağlanmasının altını çizdi

Özlü'nün okulların açılışı ve çocukların salgın sürecinde okula sağlıklı bir şekilde gönderemeyecekleri hakkında yaptığı o dikkat çekici açıklamalardan satır başları
 
“İsteyen aileler çocuğunu bir sene okula göndermeyebilir”
• Mesafe, maske konusunu çocuklara uygulatmak çok zor olacak. Bu noktada belki bir dönem hibrid eğitim yapılabilir. Kısmen okulda kısmen dışarıda ya da dönüşümlü, bir gün boş bir gün dolu, uzaktan eğitim takviyeli bir sistem uygulanabilir.

• Ayrıca aileler için gönüllülük esası da bir çözüm olabilir. İsteyen 1 sene çocuğunu okula göndermeyi erteleyebilirse yoğunluğun da önüne geçilebilir.


 
• Bin rakamı psikolojik sınır, o nedenle sayının düşüyor olması sevindirici ancak öteki taraftan yoğun bakım ile entübe hasta sayımızda artış var. Ölüm oranlarında da azalma yok.

“Günlük vaka sayısına bakıp rahatlamamak lazım”
• Günlük vaka sayısına bakıp da ‘Oh! Bu iş bitti, rahatladık’ dememek lazım çünkü tek parametre bu değil. Salgın henüz hız kesmiş değil. Bir karar gidiyoruz işte. Tedbirlere harfiyen uymak, gevşememek lazım.

(Yazının devamı için tıklayınız

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13