Aşı Olmayan Öğrenciler Üniversitelere Alınmayacak mı?

Geçtiğimiz hafta Kadir Has Üniversitesi Türkiye'de yeni bir polemiğe neden oldu.
Aşının ilk çıkışından sonra aşı yaptırmak zorunlu değil açıklaması yapılmıştı. Ancak son günlerde bazı yerler aşı için yaptırımlar yapmaya başladı. Bunlardan ilki Kadir Has Üniversitesi oldu.
Üniversitelerin açılış tarihi netleştikten sonra, Kadir Has Üniversitesi aşı olmayan öğrencileri kampüse almama kararını yayınladı. Aşı olmayan öğrencilerin kampüse giremeyeceği ve eğitim hayatlarına uzaktan olarak devam edeceklerini açıklamıştı. Aşıya karşı olanların tepkisine neden olan uygulama devam ederken, Marmara ve Üsküdar üniversiteleri de öğrencilerine aşı tavsiyesinde bulundu.
Yeni akademik yıl başlamadan önce, diğer üniversitelerinde aşı zorunluluğu getireceği düşünülmekte. 
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özen, bu durumun hukuksal boyutunu açıkladı. Anayasa’nın 42. Maddesi’nde güvence altına alınan eğitim hakkının senato kararıyla engellenemeyeceğini kaydeden hukukçuların görüşleri şöyle: Aşı yaptırmak istemeyen öğrencilerin bu tarz bir durumda dava açmaları durumunda, davayı kazanacaklarını söyledi. : Anayasa’nın öngördüğü eğitim hakkını ancak kanunla sınırlayabilirsiniz. Aşıyı hiç kimseye dayatamadığınız yerde üniversiteyi kazanmış bir öğrenciye ‘Ben seni almıyorum’ diyemeyiz. 
Aşı olmayanları ‘Aşı olmayanları kampüse alamam’ demek, temel hak ve özgürlüğü sınırlayıcı işlem olduğu için ancak kanunla mümkün.

Kaynak: Milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol