Bizim her şeyimiz batılı olmuş. Kıyafetlerimiz, dinlediğimiz müzik, davranışlarımız, fikirlerimiz, hayata bakışımız, duygularımız… Kendimiz hakkında düşüncelerimiz bile batılı. Avrupa Türkler barbar demiş, biz de hiç tereddüt etmeden yapıştırmışız kendimize barbarı. Ne barbarlık ne de Türk tarihi hakkında bir bilgiye sahip olmadan. Batı ne derse doğru der anlayışı yerleşmiş bilincimize. Andre Gide, Türklerin giydikleri çirkin kıyafetleri hak ettiğini söylemiş, biz de yaşadığımız bu hayatın bize müstahak olduğuna inanmışız Doğu’yu da Batı’yı da tanımadan. 

Kültürü kültüre üstün tutmak, kültürleri yarıştırmak doğru bir yaklaşım mı? Oysa bütün kültürler değerlidir. Hepsinin bir oluşum süreci vardır ve milli kimlikleri oluşturur.  Bizi biz yapan bu değerleri küçümsemiş, kendimizden vazgeçmişiz. 

Teknolojinin gerisinde kalan uygarlığımız ekonomik gücünü koruyamamış, devletlerimizin ve kültürümüzün önemini azaltmış. Başka uygarlıklardan ziyade kendi gözümüzde önemini kaybetmiş. Burada enteresan olan toplumun kendini terk etmesi ve hiçbir zaman sahip olamayacağı Batı kültürünü sahiplenme çabasıdır. Bilinçli ya da bilinçsiz Avrupalı bakmak, Avrupalı yaşamak bir ayrıcalık, elitlik sayılır olmuş.

Bir medeniyetin Avrupalı olabilmesi için kendi kültürüne yabancılaşması mı gerekir? Avrupalı uygarlıklar bulundukları sosyal, ekonomik ve siyasi konumu kendi kökenine yabancılaşarak mı sağladı? Biz kendi köklerimizin üzerinde yükselmeyi düşündüğümüz ve sorunların kaynağına inip inatla, ciddiyetle, azimle göstermelik değil canı gönülden eğilerek mücadele ettiğimiz zaman başarabiliriz Avrupalı olmayı. Batılıların bizde küçümsediği şey ise bizim sorunların üzerini kapatma ve kendimizi eksik görme tutumumuzdur zaten. 

İlerlemenin ve yükselmenin koşulu Batılı olmak mıdır peki? Güneşin doğduğu yerdeyiz ve güneşin battığı yeri kutsuyoruz. Doğu bir zamanlar dünyayı aydınlatan yer değil miydi? Doğu’nun ilmi ve edebi eserlerini araştırarak da aydınlanmak mümkün olamaz mı? Doğu ya da Batı’dan aydınlanmak önemli değildir. Önemli olan kimliğimize sahip çıkmak ve aydınlığı bu kimlikle yakalayabilmektir.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol