Yaz Tatiline Denk Gelen İdari İzinlerde Ek Ders Ödenir mi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!


İdari izinlerde idareci ve öğretmenlerin üzerinde bulunan ders, ek ders ve yönetim görevine bağlı ek derslerinin ödenmesi 6.dönem toplu sözleşme ile tekrar hüküm altına alınmıştır. Toplu sözleşmede
Eğitim,Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme kısmının Ders Görevinin Yapılmış Sayılacağı
Haller
Madde 2- (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini
fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine
getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.
Hükmü yer almaktadır .
2006/11350 sayılı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın
Madde 4 Tanımlar kısmında “Ders Yılı” şöyle tanımlanmıştır:
e) Ders yılı: Derslerin başladığı günden derslerin kesildiği güne kadar geçen ve iki dönemi kapsayan süreyi, Görüldüğü gibi toplu sözleşme hükmü gereği idari izinde ek ders ödenmesi “Ders Yılı” içinde olma şartına bağlanmıştır.
Bu yüzden yaz tatilinde olan idari izinler ders yılı dışında olduğu için fiilen yapılmayan ders ve yönetim görevine bağlı ek ders ödenmesi mümkün değildir.
Ancak; kurum yöneticilerine Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel Prensipler Genel Müdürlüğünün
28.06.2022 tarih ve 91396 sayılı yazısı ile 13-14 Temmuz 2022 tarihlerinde zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari düzeyde personel bulundurulması tebliğ edilmiştir. Bu tarihlerde kurumlar açık olmuş ve asgari düzeyde de personel işinin başında bulunmuştur. Dolayısı ile bu personeller idari izin kullanmamış görevlerini FİİLEN yerine getirmişlerdir.
Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 25.08.2017 tarih ve 12825759 sayılı yazısında (…….yapılan belirlemeye göre görevleri başında bulunmaları tebliğ edilen yönetici ve öğretmenlerden söz konusu günlerde fiilen görev yapanların , o günlere ait ek ders ücretinden yararlandırılmaları gerektiği de kuşkusuzdur.) hükmü yer almaktadır.
Bütün bu hükümler çerçevesinden genel idari izin ilan edilen 13-14 Temmuz 2022 tarihlerinde
1. Görevlerinin başında bulunmayan yöneticilere görevlerini fiilen yapmadıkları için ek ders ücreti ödenmesi mümkün değildir.
2. Görevleri başında FİİLEN bulunan yöneticiler ise görevlerini yerine getirdiği için bu tarihlerde üzerlerinde bulunan yönetime bağlı ek ders ücretinden faydalanmaları gerektiği değerlendirilmektedir.
Emrah DEMİR
Eğitimci Yazar

Kaynak: webdeogren.com

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al