Ücretli Öğretmenlere 5 Saate 1 Ek Ders Ek Ders Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Önceki sistemde ücretli öğretmen maaşlarından bilindiği üzere %15 gelir vergisi ve ayrı olarak da damga vergisi kesintisi yapılmaktaydı.

Bu nedenle ek ders ücreti hesaplamasında ise ücretli öğretmenlerin ek ders ücretinin, belli bir sabit miktar üzerinden hesaplamasını yapamıyorduk.

Çünkü bu vergi kalemlerinin miktarı ay bazlı girilen toplam ders saatin göre değişkenlik göstermekteydi ve ücretli öğretmen maaş hesabı yapılırken belirli sabit bir miktar üzerinden hesaplama yapıldığında, hesaplama sonucunda bulunan rakam, ödenecek olan rakamdan fazla çıkmaktaydı.

Yapılan yeni yasal düzenleme ile birlikte malumunuz ücretli öğretmen maaşlarından yapılan bu vergi kesintileri de kalkmış oldu.

Bu nedenle artık ücretli öğretmen maaşları hesaplaması, belirli bir sabit ek ders ücreti üzerinden yapılabilir duruma geldi. Güncel (en son yapılan %2,5'luk zamdan sonra) ücretli öğretmenler için 1 ek ders saati, saat ücreti 28,35 TL olmuştur. ( bu miktar Temmuz 2022'ye kadar geçerlidir. Bu tarihten sonra bir zam daha gelecektir ek ders ücretlerine, memur maaşlarına yapılan zam oranında) Pratiklik olması açısından bu miktar üzerinden hesaplama yaparsanız doğru sonuca ulaşmış olacaksınız. Bu konuda bilginiz olsun.

Not: Özel eğitim alanında görev yapan ücretli öğretmenlere %25 artırımlı ek ders ücreti ödenmemekte. Bu arkadaşların hesaplamalarını yaparken normal ek ders ücreti üzerinden yapmaları gerekir

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol