Sözleşmeliden Kadroya Geçen Öğretmenin Ek Dersi Ne Zaman Kadrolu Hesaplanır?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

“Sözleşmeden kadroya geçen öğretmenlerin ek ders ücretlerini hangi tarihten itibaren kadrolu öğretmen olarak alacakları” hususuna cevap verelim.

Bunun için bakmamız gereken yer 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’dir. Burada yer alan ifade; “Bu madde hükümlerine göre memur kadrolarına atananların, 4 üncü maddenin (B) fıkrası ve 4924 sayılı Kanun uyarınca sözleşmeli personel pozisyonlarında geçirdikleri hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilir. Bunlar, atandıkları kadronun mali ve sosyal haklarına göreve başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren hak kazanır ve önceki pozisyonlarında aldıkları mali ve sosyal haklar hakkında herhangi bir mahsuplaşma yapılmaz.”

Gördüğünüz üzere orada yer alan “atandıkları kadronun mali ve sosyal haklarına göreve başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren hak kazanır” hükmü gereği sözleşmeden kadroya geçen öğretmenler kadroya geçtikleri tarihi takip eden aybaşından itibaren ek ders ücretlerini kadrolu öğretmenler gibi almaktadırlar. @sorogretmenim olarak örneklendirme yapmadan önce Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından 24.10.2019 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlükleri görüş yazısını sizlerle paylaşalım. Bir sonraki görselde göreceğiniz üzere “Kadrolu Öğretmenliğe Atanan Sözleşmeli Öğretmenlerin Mali Hakları” konulu resmi yazıda 3. maddede bizim yer verdiğimiz mevzuat hükmü paylaşılmıştır.

@sorogretmenim

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol