Rehber Öğretmenlere Maaş Karşılığı Ek Ders Verilir mi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

KAHRAMANMARAŞ VALİLİĞİNE
(İl Millî Eğitim Müdürlüğü)
İlgi : 16.12.2022 tarihli ve E-34772128-903.99-66102507 sayılı yazınız. İliniz Onikişubat ilçesi Boğaziçi Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesinde pansiyondan sorumlu müdür
yardımcısı olarak görev yapan ve alanı rehberlik öğretmenliği olan Nuh AKKURT'a, aylık ve ek ders ücreti karşılığı ders görevi verilip verilemeyeceğine ilişkin ilgi yazı ve ekleri incelenmiştir.
Bilindiği üzere daha önce bir örneği de Valiliğinize gönderilen 27.02.2007 tarihli ve 2007/19 sayılı Genelgenin 2'nci maddesinde; “...Buna göre, ders bütünlüğü de dikkate alınarak örgün ve yaygın eğitim kurumları müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saat aylık karşılığı ders görevi verilecek, aylık karşılığı ders görevini dolduran yöneticilere 6 saate kadar da ek ders ücreti karşılığı ders görevi verilebilecektir.
Görev yaptıkları kurumların özelliği nedeniyle derse girmeleri mümkün olmayan yöneticiler bu kapsam dışında değerlendirilecektir. Ayrıca, kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda yeterli ders sayısı olmaması gibi nedenlerle aylık karşılığı ders görevini dolduramayan yöneticiler, aylık karşılığı ders görevlerini doldurmaları amacıyla bir başka eğitim kurumunda görevlendirilmeyecektir.
Yönetici ve öğretmenlere aylıkları karşılığında verilecek ders görevlerinde Talim ve Terbiye Kurulu’nun bu yöndeki ilgili kararları belirleyici olacak ve dersler, yöneticiler için öngörülen aylık karşılığı ders görevi saati dolana kadar aynı sayıda verilecektir. Yönetici ve öğretmenlere alanları dışında aylık karşılığı veya zorunlu ek
ders ücreti karşılığında ders görevi verilmesinde istekleri aranacaktır. İstekte bulunmayanlara alanları dışında kesinlikle ders görevi verilmeyecektir..." açıklamasına yer verilmiştir.
Öte yandan Talim ve Terbiye Kurulunun 20/02/2014 tarihli ve 9 sayılı Kararı ile yürürlüğe konulan
Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarına ekli "Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma
Esaslarına İlişkin Çizelge"nin 68'inci sırasında; atamaya esas alanı Rehberlik olan öğretmenler bakımından okutulacak herhangi bir ders öngörülmemiştir.
Görüleceği üzere, alanı itibarıyla aylık ve ek ders ücreti karşılığında okutabileceği herhangi bir ders bulunmayan ilgilinin, alanı dışındaki dersleri okutabilmesinin de ancak okutacağı dersle ilgili farklı bir yüksek öğrenim görmüş veya hizmet içi eğitim yoluyla o dersi okutmak üzere yetiştirilmiş olması hâlinde mümkün olabileceği değerlendirilmektedir.
Bilgilerini ve konunun, yukarıda belirtilen açıklamalar dikkate alınarak bu çerçevede Valiliğinizce değerlendirilmesini rica ederim.

Ahmet AYTAÇ
Bakan a.
Daire Başkanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak