Öğretmenlerin Haftalık Ek Ders Ne Kadar?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

ÖĞRETMENLER NE KADAR EK DERS ALABİLECEKLERDİR?

Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Aylık karşılığı ders görevi" başlıklı 5. maddesi, 1. fıkrasındaki; "(1)Kapsama dahil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli; c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat, ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir." hükümleri,

Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Ek ders görevi" başlıklı 6. maddesi, 1. fıkrasındaki; "(1)Kapsama dahil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan; b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate, kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir." hükümleri ışığında öğretmenler; hafta içi 15 saati aylık karşılığı, 9 saati de isteğe bağlı ve 6 saati zorunlu ek ders karşılığı olmak üzere 30 saat ve destekleme ve yetiştirme kurslarında da 10 saat olmak üzere toplam 40 saat ders görevi alabilecektir.

Kısacası bir öğretmen; 30 saat ders ile birlikte destekleme ve yetiştirme kurslarında da 10 saat kurs toplamda 40 saat derse girdiğinde 40 saat ek ders sınırı var denilip nöbete ücret ödenmeyip, DDH ücreti ödenmeyip, sınıf öğretmenliği ücreti ödenmeyip 25 saat ek ders ücreti ödenmektedir.

Esasında bu öğretmenimize toplamda; 2 saat sınıf öğretmenliği + 3 saat DDH + 3 saat nöbet + 15 saat ek ders + 10 saat Yetiştirme Kursu ek dersi = 33 saat ek ders ücreti ödenecektir.

Akabinde zamanı uygun olduğunda belleticilik görevini yerine getirdiğinde bu görevine ait ek ders görevini ve ders dışı eğitim faaliyeti görevi olması halinde de bu görevine ait ek ders ücretlerini ekstra alabilecektir.

Örneğin haftada iki defa belleticilik + nöbet görevi alan öğretmenimiz haftada 7+7= 14 saat ek ders ücreti alabilecektir. 33 saatte yukarıda verdiğimiz örnekte ek ders ücreti alabildiğine göre toplamda belleticilik +nöbet görevi ile birlikte 14+33= 47 saat ek ders ücreti alabilecektir.

Kaynak: ogretmenadaydosyasi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol