Öğretmen ve Yöneticilerin Haziran Ayı Ek Ders Ücretleri Ne Zaman Ödenir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yönetici ve öğretmenlerin Haziran ayı ek ders ücretleri ne zaman ödenir? Haziran ayı ek ders ücretleri neden erken veya geç ödenir? Haziran ek derslerinin ödenme zamanı ne zaman? Haziran ek ders ücretleri ne zaman ve nasıl ödenmektedir?
Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının Gelir Vergisi Genel Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak Ocak 2022’den itibaren yürürlüğe girdi.


İlgili tebliğ ile vergi istisnası uygulanmaya başladı ve bu vergi istinası yönetici ve öğretmenlerin maaş veya ek dersinden yapılmaktadır.


Yukardaki kılavuzda da belirtildiği gibi ek dersler ay sonuna kadar tamamlanırsa maaş önce alındığı için vergi istisnası maaşa uygulanmakta ve ek derse uygulanmamaktadır. Ancak ayın başında yapılır ve onaylanırsa vergi istisnası ek derse uygulanacak maaşa uygulanmayacaktır.

Yıllar boyu ay sonunda yapılıp onaylanarak erkenden ödenen ek ders ücretleri vergi istisnasından dolayı bazı İl ve İlçe MEM’ler tarafından ay başında yapılmakta ve onaylanmaktadır. Bu durum ücretlerin geç ödenmesi yol açacaktır.

Örnek olarak Haziran ayı ek ders ücretlerini ay sonunda yapıp onaylayan İl ve İlçe MEM’lerde ödemeler yapılmıştır. Ancak ay başında yapılıp onaylayan İl ve İlçe MEM’lerde ödemeler KBS’de katsayıların güncelleneceği için kapalı olmasından dolayı ek ders ücretleri ödenememiştir.

Ay başında onaylayan İl ve İlçe MEM’ler Aralık ayında ay sonunda ek ders ücretlerini onaylamaktadır.


Sonuç olarak İl ve İlçe Mem’lere vergi istinasının maaşa uygulaması ve ek ders ücretlerinin ay sonunda onaylanarak ödemelerde gecikme olmamasını tavsiye ediyoruz.

Not: Ek dersleri ay başında yapıp onaylayan İl ve İlçe MEM’lerde Ocak ayında sadece maaş ödemesi olacak ve ek ders ödemesi olmayacaktır. Aralık ayında ise maaş ödemesi ve 2 ek ders ödemesi olacaktır ki bu da %27’lik vergi dilimine giren yönetici ve öğretmenlerde hak kaybı oluşturacaktır.

Kaynak: Habib Ocak- webdeöğren.com

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

Dolar Yorum