İdareci ve Öğretmenin Ek Dersi Nasıl Hesaplanır ve KBS’ye Nasıl Girilir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yüksek Lisanslı-Doktoralı İdareci ve Öğretmenin Ek Dersi Nasıl Hesaplanır ve KBS’ye Nasıl Girilir?
6. Toplu sözleşme; “Madde 8- (1) Millî Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara, fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretleri sırasıyla %7 ve %20 artırımlı ödenir. (Bu toplu sözleşme hükmü, 1/1/2022 – 31/12/2023 tarihleri arasında uygulanır)” denilmektedir.
6. Toplu sözleşme ile bu oranlar “Yüksek Lisanslı İdareci ve Öğretmen %7, Doktoralı olanlar ise %20 oranında fiilen girdiği derslerin ek dersini artırımlı alır. ” olarak değişmiştir.

Artırımlı Ödenmeyecek Ekders Çeşitleri Nelerdir?
1. Ders Niteliğinde Yönetim Görevi (Ekders karar 10. Madde) Bu maddeye göre Okul Müdürü, Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcılarına artırımlı ödeme yapılmaz.
2. Resmi tatil, Milli ve Mahalli Bayramlar ile idari izinler gibi ders görevinin yapılmış sayılacağı hallerde de artırımlı ödenmez. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Kar Tatili gibi.
3. Hazırlık ve planlama, Sınav, Belleticilik, Nöbet Görevi, İşletmelerde meslek eğitim, Öğrenci Kişilik hizmeti gibi görevlerde de artırımlı ödeme yapılmaz.
4. Ekders karar 16. Maddeye göre görevlendirilenlerde fiilen derse girmedikleri artırımlı ekders alamazlar. (Arge, İsg, FP-Btr, Mebbis, Özel Büro gibi)
5. Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenlerin 18 saatlik Ek dersi Ek Ders Yerine Geçen Görev Gündüz (110) koduna yazılmalıdır. İdareci için Örnek: 12 saat derse giren bir idareci 6 saat maaş karşılığı 6 saat de ekders olacağı için sadece 6 saat artırımlı ödenir.
Örneği açacak olursak Pansiyonlu Anadolu Lisesinde 12 saat derse giren bir Okul Müdürünün 6 Saatlik Maaş karşılığına denk gelen 30 saatlik Yönetim Görevi KBS'ye Ek
Ders Yerine Geçen Görev Gündüz (110) koduna geriye kalan 6 ise GÜNDÜZ (101) koduna girilmelidir. Öğretmen İçin Örnek: 30 saat derse giren bir sınıf öğretmeni 18 saat maaş karşılığı 12 saat ise ekders olacağı için sadece 12 saat artırımlı ödenir.
KBS İşlemleri:
1. Öncelikli olarak İdareci ve öğretmenin Yüksek Lisans yada doktorası KBS’ye işlenmelidir.
2. İşlendiği takdirde ekders girişleri gündüzden yapılınca KBS otomatik olarak artırımlı hesaplamaktadır.
3. İşlenmediği takdirde artırımlılar %7 satırına girilir.
Kbs Hangi Veri Tiplerine Girilen Görevleri Artırımlı Olarak Hesaplamaktadır?
1. Gündüz (101)
2. Gece (102)
3. Takviye kursu gündüz (116)
4. Takviye kursu gece (117)
5. %25 fazla gündüz (103)
6. %25 fazla gece (104)
7. İyep (gündüz) (122)
8. İyep (gece) (123)
***Yüksek Lisans ya da Doktora KBS'ye işlendiyse yukarıdaki veri tiplerine girilen görevleri KBS otomatik olarak artırımlı hesaplayacaktır.

Kaynak: webdeöğren.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak