YÜZ YÜZE EĞİTİMLE İLGİLİ

YÜZ YÜZE EĞİTİMLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİM
Önceki Milli Eğitim Bakanımızın bazı fikirlerinin ne kadar doğru olduğunu fark ettim birkaç gündür.
Öncelikle 40 dakikalık ders süresi gerçekten çok. İlkokullarda 25, ortaokullarda 30 ve liselerde en fazla 35 dakika bir ders süresi için bence gayet yeterli.
Teneffüslerin daha uzun olabileceği de belirtilmişti önceki Bakanımız tarafından. Çoğu okulda teneffüslerin tamamı 10 dakika ama bazı okullarda ise 5 dakika. Teneffüsü 10 dakika yapan okulların bile bir kısmı birkaç dakika önceden "Öğrenci giriş" zilini çalıyor. Teneffüslerde yeterince dinlenemeyen, eğer kantin sırasına girmişse yiyeceğini almayı veya yemeyi yetiştiremeyen ve teneffüse doyamayan öğrencilerle derse başlıyorsunuz.
Bu çocukların bir buçuk yıldır okuldan ve arkadaşlarından uzak kaldıklarını ve çoğunun okula gitme sebeplerinin başında arkadaşlarıyla vakit geçirmek olduğunu göremiyoruz.
Biz tüm eksikliği derslerden ve kazanımlardan geri kalmak olarak gördüğümüzden belki; daha ilk haftadan derse ve ödeve yüklenen öğretmen arkadaşlarım olduğunu duyuyor ve üzülüyorum.
Bu çocukların sosyal ve psikolojik ihtiyaçları giderilmeden onlara akademik yeterliliği kazandırmamız çok zor.
Hani ilk hafta boyunca çocuklarla birlikte oyunlar oynayacaktık? 
Onlarla birlikte, eve kapanmanın acısını çıkartacaktık hani?
Evden çıkarıp sınıflara kapattığımız çocukların, okul çıkışlarında, servis veya otobüslerde ve evlerde; ortada görünür bir şey yokken gözlerinin dolması veya ağlayışları bize çok şey anlatıyor aslında fakat:
Hep bizi dinlemediklerinden ve anlamadıklarından şikayet ettiğimiz bu pırıl pırıl çocukları bu defa biz anlamıyoruz.

Murat Öğretmen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol