YÜZ YÜZE EĞİTİM Mİ, UZAKTAN EĞİTİM Mİ?

Geçtiğimiz yıl Mart ayından bu yana yaptığım tüm paylaşımlarda "Yüz Yüze Eğitimi" savunmuş bir öğretmenim. Bugün geldiğimiz noktada üzülerek fikrimin değiştiğini söylemek zorundayım. Bunun nedenlerini izah etmek ve sizlerin görüşlerine sunmak istiyorum.
EN AZ 5 MİLYON ÖĞRENCİ OKULA GİTMİYOR!
Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk yaptığı bir açıklamada yüz yüze eğitime katılım oranının yüzde 70-80'lerde olduğunu söyledi. Yani en az 5 milyon öğrenci yüz yüze eğitime katılmıyor. İki gün önce açıklanan yeni risk haritasına göre 70 ilin kırmızı renkli çok yüksek gruba dahil olmasının ardından bu oranın hızla yüzde 50'lere düşeceğini tahmin ediyorum. Yani 8-10 milyon öğrenci hiç eğitim almayacak.
Kendi sınıfıma örnek verdiğimde 39 öğrencimden uzaktan eğitime katılmayanların sayısı ortalama 2-3 kişiyken, bu sayı yüz yüze eğitimde 10-12 kişi. Yüz yüze eğitimin başladığı ilk hafta sınıfın tamamı okula geldi ancak, özellikle bir öğrencimizin ailesinde korona vakasının görünmesinin ardından velilerin yaşadığı korku ve panik nedeniyle okula gelen öğrenci sayısı çok çok düştü.
UZAKTAN EĞİTİM 5 GÜN, YÜZ YÜZE EĞİTİM 2+1=3 GÜN
Yukarıda izah ettiğim gibi yüz yüze eğitime katılmayanların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Ancak yüz yüze eğitime katılanlar da tam bir eğitim alamıyor maalesef.
Uzaktan Eğitimde 5 gün eğitim verilirken, yüz yüze eğitim döneminde ise 2 gün yüz yüze, 1 gün uzaktan olmak üzere sadece 3 gün eğitim veriliyor.
Hem okula devam eden öğrenci sayısının azlığı hem de 3 gün eğitim verilmesi, yüz yüze eğitimi uzaktan eğitimin gerisine itmiştir. Neredeyse bir yıl sürekli yüz yüze eğitime geçilmesi çağrısı yapmama rağmen bugün açıkça yazıyorum...
Hemen yarın; 5 Nisan Pazartesi gününden itibaren yeniden uzaktan eğitime geçilmelidir.
BİR HAFTA İÇİNDE TABLETSİZ İNTERNETSİZ ÖĞRENCİ KALMAMALIDIR!
Bir yılı aşkın süredir devam eden uzaktan eğitim sürecinde ne yazık ki, internet ulaştırılması ve tablet dağıtılması konusunda gerekli başarı sağlanamadı. Bu nedenle;
Türkiye'nin büyük bir ülke olduğu gerçeği ile beraber!
Sadece bir hafta içerisinde: (1 yıl + 1 hafta)
İnterneti olmayan öğrenci kalmamalıdır.
İmkanı olmayan her öğrenciye tablet ulaştırılmalıdır.
Telekom'un verdiği 8 gb internet (eba, zoom, youtube) eğitimle ilgili tüm kanallarda kullanılmalıdır.
ÜZÜLEREK UZAKTAN EĞİTİME GEÇİLMELİDİR?
Öğretmen ve öğrencilerde çok hızlı yayılan mutasyonlu virüs,
Artan vaka ve ölüm sayıları,
Okula devam sayısının çok düşük olması,
gibi nedenlerle üzülerek de olsa acilen uzaktan eğitime geçilmesi gerektiği ile ilgili görüşümü paylaşmak istiyorum.
Verdiğim bilgilerde yanlışlık ya da eksiklik varsa elbette kıymetli görüşlerinizi okumak isterim.
Saygılarımla!
Ali ÇAM

Kahramanmaraş

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol