google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

Yeni öğretmenlerin Akılda tutulması gereken 10 şey

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yeni dönem sadece haftalar uzakta. Eğer mesleğe yeni bir öğretmen olarak girenlerden biriyseniz, sayısız yeni deneyimler ve zorluklar içinde olacaksınız - işte öğretme yolunda ilerlerken aklınızda tutmanız gereken 10 şey.

1. Güven veya güvensizlik?
Birçok kişi, iş unvanları ne kadar önemli olursa olsun, güven duymazlar. Bu yüzden asla baş antrenöründen daha büyük veya gösterişli bir araba sürme. Ve eğitim uygulaması veya politikası açısından kendisinden veya ekibinden daha fazla şey bildiğinizin bilinmesine asla izin vermeyin. Bunun yerine, belirli bilgi ve becerilerine odaklanın. Bazı insanların ne kadar güvensiz olduklarına ve parlaklıklarını ne kadar paylaşmak istediklerine şaşıracaksınız. Eğitici "guru" olduklarında kendilerini iyi hissettirir. Ama sonra hepimiz kendimizi iyi hissettiren insanları severiz. Baş öğretmenleri ve yöneticileri neden farklı olsunlar?

Arka plan:  Kolej personeli öğretmen değil öğretmendir

Bu konuda daha fazlası:  Tes FE podcast: Üniversite personeli öğretmenler veya öğretim görevlileri mi?

Diğer haberler:  Geleceğin üniversitesini tanımlayan adamla tanışın

2. gelir ve gider
Asla işinize mentor / bölüm müdürünüzden daha erken gelmeyin veya peşinden gitmeyin. Onları sadece işlerinin peşinde olacağınız paranoyak yapacak (güvensizlik hakkında ne dedim?). Zamanında gel, bırak. Akşam saat 7'ye kadar çalışmak ve akşam saat 8'de ayrılmak, istekli ve vicdani olduğunuz izlenimini verebilir, ancak eşit derecede, zamanın nasıl yönetileceğini bilmediğinizi önerebilir. Bazı aptal insanlar baş müdüründen önce çalışıp onlardan sonra ayrılırlar. Bu, yalnızca kafanın yeterince kararlı olmamaktan suçlu hissetmesini sağlar. Her neyse, meslektaşlarına iş için yaşadığın izlenimini verme. Makinede bir dişli değilsin.

3. Stres etmek ya da stres etmemek ...
Öğretmek sizi er ya da geç strese sokmak için çok muhtemeldir. Herhangi bir tam zamanlı veya yarı zamanlı çalışmanın doğası budur. Fakat asla cesur bir yüze binmeyin ve sessizlikte aşırı strese maruz kalmayın. İşverenlerin stresinizi / iş yükünüzü yönetmenize yardımcı olma görevi vardır. Aynı şey sizi üzen veya zorbalık eden meslektaşlar için de geçerlidir. Sorunu doğrudan ele alın, yüz yüze. Onlara seni nasıl hissettirdiklerini söyle. Güçlü ve dürüst olduğunuz için size saygı duyacaklar. İşleri şişirmek ve kendinizi strese sokmak, uzun süreli hastalıklara yol açabilir.

4. Paylaşın mı yoksa şaft mı?
Öğretme / öğrenme materyallerinizi yalnızca kendi belgelerini paylaşan meslektaşlarınızla paylaşın. Takımınızdaki meslektaşlarınızın, ders planlarınızı ve kaynaklarınızı belirleyerek iyi doğanızdan veya mesleğe olan "yeniliğinizden" faydalanmasına izin vermeyin. Fikri mülkiyet, genel bütünlük ve etik denilen bir şey var. Bir profesyonel olarak, bu konuda ısrar etmelisin.

5. Bir dev ya da havalı bir öğretmen?
Öğrencilerinizle / öğrencilerinizle popülerlik için gitmeyin. Pally-pally persona kurduğunuzda bir sınıfı disipline etmek zor. Havalı olmak uzun vadede sizin için sorun yaratacak. Başlangıçta açık sertlik için gidin. Daha sonra her zaman yumuşak davranabilirsiniz, ancak tam tersi gidemezsiniz. Ve unutmayın, sınıf kontrolü her şeydir. Tüm önemli ders gözlemleriniz sırasında değerlendireceğiniz şey budur.

6. öpmek ya da öpmek değil mi?
Obezlik - veya genellikle "kıç öpücüğü" olarak bilinenler - genellikle para önemli olduğu için merdivenden terfi, statü ve sorumluluk almak isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Dolayısıyla, yönetici olmak için güçlü bir ilginiz varsa, bu yaklaşım her zaman denemeye değer. Ancak, haysiyet ve kişisel dürüstlük hakkında söylenecek çok şey var, ancak - kabul edildiğinde - bunlar faturaları ödemek zorunda değil. Ne yazık ki, kendine saygı, ölmekte olan bir özelliktir. Canlandırın.

7. Çok mu çalışın yoksa akıllı mı çalışın?
Özellikle toplantılarda sizden ne istenirse yapma teklifinde bulunmayın. Sakin ol, ölçül. Her zaman seçici olun. Bir kupa veya paspas için alınmayın. Hiç kimse coşkunuzu veya nezaketinizi takdir etmeyecek - veya kesinlikle uzun sürmeyecek. Aslında, ne kadar fazla çalıştığınızı belirtirseniz, insanlar size hayran kalacaklar. Neyin önemli neyin işe yaramadığını ayırt etmeyi öğrenin. Öğretim kariyerinizin geri kalanında sizi iyi durumda tutacaktır. Yönetilememek, zayıflığınızın göstergesi değildir. Yönetemediğini söylemek bir güç işaretidir.

8. Ödev planı
Kursunuzun sunumunu planladığınız gibi - tarihlere, amaçlara ve derslerin düzenlenmesine dikkat ederek - aynısı ödevleri nasıl, neye ve ne zaman verdiğinize de uygulanmalıdır. Değerlendirme çalışmaları, kişisel / sosyal yaşamınız göz önünde bulundurularak eşit şekilde yayılmalıdır. Bunu yapmamak, her gün ertesi gün için puanlama yapılmanıza neden olabilir.

9. Arkadaş veya düşmanlar?
İş yerindeki insanlar ne arkadaşlarınız ne de düşmanlar. Bu nedenle, kişisel yaşamınızla ilgili bir dereceye kadar gizlilik göstermeye çalışmalısınız. Meslektaşlarına her şeyi ve hiçbir şeyi açıklama. Güveninize ve güveninize layık olduklarını kanıtlayana kadar bekleyin. Kendi bilgilerinizi size karşı nasıl kullanacakları ve nasıl kullanacakları hakkında hiçbir fikriniz yok.

10. Sosyal medya ve gizlilik
Birçok genç insan sosyal medyaya aşinadır ve çoğu zaman düzenli olarak günlerinin ayrıntılarını gönderir. Ancak, doğrudan işle, işvereninizle, meslektaşlarınızla veya öğrencilerinizle ve ebeveynleriyle doğrudan ilgili hiçbir şey yayınlamayın. Bunun, işvereninizi itibarsızlığa düşürmesi olasıdır.

Benzer şekilde, asla fotoğraflarınızı tehlikeye atmış pozisyonlarda paylaşmayın; Kamu utanç veya yoksunluk gösterilmesi nedeniyle görevden alınabilirsiniz. Bir öğretmen olarak, her zaman iyi kamuoyu davranış değerlerine ve mesleki standartlara uymak zorundasınız.

Roshan Doug, Birmingham Üniversitesi'nde misafir profesör, stratejist ve eğitim danışmanıdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol