UZMAN ÖĞRETMENLİK-BAŞÖĞRETMENLİK MAĞDURU ÖĞRETMENLER PLATFORMU İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

Ancak, öğretmenler olarak artık bu hüsranın sona ermesini, ortaya çıkarılan mağduriyetin giderilmesini istiyoruz.   Her dile getirildiğinde “Çalışmalar devam ediyor” cümlesi yerine, artık çözüm bekliyoruz. MEB’ kadrosunda şu an 83 bin 500 civarı uzman öğretmen, Başöğretmenlik;  1 milyonu  aşkın öğretmen  de Uzman Öğretmenlik bekliyor. Daha önce dilekçelerimizle Milli Eğitim Bakanlığı’ na mağduriyetimizi dile getirdik. Şimdi de internet üzerinden imza kamyası başlatarak mağduriyetizi  dile getireceğiz. Milli Eğitim Bakanlığı’ nın gerekli düzenlemeleri yapacağına öğretmenleri mutlu edecek çözümler üreteceğine inanıyoruz. Çünkü başarılı eğitimin temelinde mutlu öğretmenler vardır. 

İmza kampanyamızın kazanımları tüm eğitim camiamızın kazanımı olacaktır. Öğretmenlik mesleğinin niteliğinin ve itibarının artması, öğretmenlik mesleğinin korunması öğretmenlerle mümkündür. Bu duygu ve düşünce ile öğretmenler olarak hepimiz bir bütünüz. Hep beraber yasal zeminde  sorunlarımıza çözüm arayacağız.
     İmza kampanyamızın içeriği aşağıda yer almaktadır. Desteğinizi bekliyoruz.  


     Milli Eğitim Bakanlığı; 12 - 30 EYLÜL 2005 tarihinde,  14/6/1973 tarihli ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanununun 43 üncü maddesi ile 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 152 nci maddelerine dayanarak, ÖSYM Başkanlığı arasında imzalanan 24/08/2005 tarihli protokol hükümlerine göre, Millî Eğitim Bakanlığı ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin işbirliği ile Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Sınavı (Uzman Öğretmenlik- 2005-KBYS) sınav başvurusu almıştı.


Ancak, kılavuzda bulunan “Madde 8’ deki ”Kariyer basamaklarında yükselme sınavına başvurularda eğitim-öğretim hizmetleri sınıfı kadrolarında bulunan lisans mezunu öğretmenlerden adaylık dönemi hariç başvuru süresinin son günü itibarıyla;


             a) Uzman öğretmenlik için öğretmenlikte 7 yıl,
             b) Başöğretmenlik için uzman öğretmenlikte 6 yıl


             kıdemi bulunmak şartı aranır” ifadesi nedeniyle  2005 yılı itibarıyla şartı tutmayan öğretmenler başvuruda bulunamamıştı. Bu süreçte öğretmenlerin aleyhine olan bazı(Uzman-Başöğretmen Kotası vs.)  maddelerden dolayı dava açılmış Anayasa Mahkemesi bu maddeleri iptal etmişti. Anayasa Mahkemesince, iptal nedeniyle oluşan hukiki boşluğun giderilmesi amacıyla kararın Resmi   Gazetede yayınlanmasından başlayarak  bir yıl sonra yürürlüğe girmesi karara bağlanmış ise de Milli Eğitim Bakanlığı bu süre içinde gerekli yasal düzenlemeleri gerçekleştirmemiştir. Milli Eğitim Bakanlığı gerekli yasal düzenlemeleri yapmayarak 2005 yılından bu yana Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik  imkanı tanımadığı için; öğretmenlerin meslekî bilgi ve becerilerinin geliştirilmesinde, imkân ve fırsat eşitliği sağlanmasında,genellik, eşitlik, geçerlik, güvenirlik, tarafsızlık ve açıklık ölçütlerine uyulmasında öğretmenler arasında mağduriyete sebep olmuştur. Ayrıca mağduriyet nedeni ile, aylık 315 TL Uzman Öğretmenlikte, 630 TL’de Başöğretmenlikte ücret   kaybı yaşanmakta  eşit işe eşit ücret ilkesi de ihlal edilmektedir. Gerekli düzenleme yapılmazsa 15 yıldan beri devam eden, adil olmayan bu tutum, bundan sonra da devam edecektir.
    Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerekli yasal düzenlemelerin yapılarak 2005’ ten beri yaşanan  bu mağduriyetin artık giderilmesini, ünvan ve ücret adaletinin sağlanmasını istiyoruz.

UZMAN ÖĞRETMENLİK - BAŞÖĞRETMENLİK MAĞDURU ÖĞRETMENLER PLATFORMU

Kampanyayı imzalamak için tıklayınız 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol