Uzaktan Eğitimin Olumsuz Yanları?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Uzaktan eğitim, temel olarak, eğitimcilerin ve öğrencilerin mesafe veya zaman veya hatta her ikisinin de ayrıldığı bir bilgiyi yaymanın bir yoludur. Kuşkusuz uzaktan eğitim, öğrencilere yüksek öğrenime ulaşmak için çok çeşitli fırsatlar sunar, ancak aslında her şey fayda ve avantajlardan ibaret değildir. Uzaktan eğitim modu, öğrencilere ne öğrenmek, ne zaman öğrenmek, hangi hızda öğrenmek ve ne öğrenmek istediklerine karar verme esnekliği sunar. Dolayısıyla, böyle bir esneklikle, uzaktan eğitim, bugün öğrenciler için, özellikle de çalışan profesyoneller için yakında en çok tercih edilen seçenek ve açık öğrenme yöntemi haline geliyor.

Tüm öğrencilerin aynı açık öğrenme tekniğiyle öğrenme eğiliminde olmadığı ve herkeste öğrenmeyi kolaylaştıran belirli bir teknik olmadığı anlaşılmış ve iyi araştırılmıştır. Öğrencinin çalışma kapasitesini etkileyen çeşitli faktörler vardır. Uygulamalı öğrenme, etkileşim, ön bilgiler, analitik beceriler ve motivasyonlar faktörlerden bazılarıdır.

Dolayısıyla, öğrencilerin bu değişken tutarlılığı göz önüne alındığında, uzaktan eğitimin tüm bu sorun ve zorlukların üstesinden gelmesi gerekiyor. Bu zorlukların çoğu teknoloji kullanımıyla zaten çözülmüş olsa da, hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin karşılaştığı çeşitli dezavantajlar ve dezavantajlar vardır. Uzaktan eğitimin eksilerinden bazıları şunlardır:

Uzaktan Eğitimin Artıları
Uzaktan eğitim ile öğrencilerin enerjisinden ve zamanından tasarruf edilebilir ve gerçekten astronomiktir. Öğrencilerin yoğun yolculukları ve hatta derse zamanında yetişmeye çalışmanın zorluklarını önleyerek, zihinlerini kaygı ve stresten uzak tutmalarını sağlar. Esneklik, öğrencilerin kendi hızlarında çalışmalarını ve yoğun programlarına uyan herhangi bir zamanda derslerini gerçekleştirmelerini sağladığı için uzaktan eğitimin bir diğer birincil avantajıdır. Uzaktan eğitim ile öğrenciler kendi programlarının ustası olma fırsatını yakalarlar.


Uzaktan eğitim ayrıca öğrencilerin bir sertifika, diploma veya derece kazanırken yarı zamanlı ve tam zamanlı çalışma programlarına ve diğer taahhütlerine devam etmelerini sağlar. Uzaktan eğitim, günlük programınızda çok daha az kesintiye neden olur. Kampüs içi kursların öğrenim ücretleri uzaktan eğitime göre oldukça pahalıdır. Kursların ek maliyeti aslında kurum tarafından fiziki yerini korumak ve öğretim üyelerine ödemek için gereklidir. Uzaktan eğitimde öğrenciler seyahat etmekten ve fakülteye ödeme yapmaktan tasarruf edebilirler. Küçük bir bütçeyle diploma almak isteyen herkes, o zaman uzaktan eğitim onlar için finansal olarak uygun olacaktır.

Öz disiplinli ve yoğun kişisel programı olan adaylar uzaktan eğitimi tercih edebilirken, yüz yüze etkileşimli yapılandırılmış sınıf ortamlarında başarılı olmayı tercih eden herhangi bir sosyal kişi geleneksel öğrenme sistemini tercih edebilir. Her iki durumda da, öğrenciler yüksek öğrenime devam edebilir ve kolaylıkla bir derece kazanabilirler.

Uzaktan Eğitimin Eksileri

Fiziksel Etkileşim Yok

Eğitimciler, muhafazakar eğitim biçiminde öğrenciler için hem rol model hem de bilgi vericidir. Öğretmenler ve öğrenciler arasındaki fiziksel etkileşim eksik olduğunda, öğrenciler eğitimcileri ile kişisel etkileşimlerini kaybetme eğiliminde olurlar ve bu nedenle öğrencilerin zihinsel gelişimleri engellenebilir. Öğrencilerin çoğu, eğitimcileri sınıfta fiziksel olarak bulunduğunda öğrenmeyi tercih eder. Dolayısıyla, bu tür öğrenciler için uzaktan eğitim gerçekten faydalı olmayacaktır.

Daha Az Motivasyon

Uzaktan eğitimde öğrencilerin sınıfa şahsen gelmeleri gerekmez. İzole edilirler ve bu nedenle kurstaki diğer meslektaşlarıyla aynı türden bir etkileşime girmezler. Ayrıca eğitimciler de öğrenci ile doğrudan etkileşimde bulunamayacak; bu nedenle öğrencileri sınıfta olduğu gibi motive edemezler. Geleneksel öğrenme biçiminde, öğrenciler, bir akran grubunda performans göstermeleri için onlara meydan okuyan bir ortamda gelişme fırsatı bulurlar. Uzaktan öğrenme modunda, tüm bu motivasyon faktörleri mevcut değildir ve birçok öğrenci için olumsuz olabilir.

Uzaktan Eğitim Sözlü Becerilerin ve Sosyal Etkileşimlerin Geliştirilmesine Yardımcı Olmaz

Unutmayın, program, öğrencilerin bazı iletişim tekniklerini kullanarak katılmalarının istendiği eşzamanlı öğrenme etkinliği olmadıkça, uzaktan eğitim kurslarının çoğu sözlü iletişimi kolaylaştırmaz. Günümüzde uzaktan eğitim kurslarının çoğu asenkron öğrenme yöntemini kullanmakta ve bu tür etkileşimleri kolaylaştırmamaktadır.

Kaliteli Bir Eğitim Programı Seçmek Zor

En iyi uzaktan eğitim programını seçmeye gelince, öğrencilerin bu kadar çok program arasından en iyi dersi seçmeleri gerçekten zorlaşıyor. Kendilerine maksimum fayda sağlayacak en iyi kursu seçmeyi karmaşık buluyorlar çünkü tanınmış kalite garantili çevrimiçi kurslardan habersizler.

İşverenin Mesafeli Eğitim Modunu Kabul Etmedeki İsteksizliği

İşverenlerin çoğunun uzaktan eğitim kavramını kabul etmekte tereddüt ettikleri ve eğitimlerini geleneksel eğitim yoluyla tamamlamış çalışanları işe almayı tercih ettikleri tespit edilmiştir.

İyi Zaman Yönetimi Becerilerine Sahip Olmak Önemlidir

Öğrenciler, yalnızca daha iyi zaman yönetimi becerilerine sahip oldukları takdirde uzaktan eğitimden maksimum fayda sağlayabilirler çünkü bu öğrenme modunda öğrencilerin kendi öğrenme yaklaşımlarında kendi kendilerine rehberlik eden becerilere sahip olmaları gerekir.

Teknik zorluklar

Uzaktan öğrenenlerin bu eğitim biçimiyle karşılaşacakları bir diğer zorluk da sağlam teknik becerilere sahip olma gerekliliğidir; buna, uzaktan eğitim kurulumunda başarılı olmak için iyi yazma becerileri dahildir. Uzaktan eğitim ayrıca, öğrenme sürecinde başarılı olmak için bilgisayar ve diğer ekipmanların bakımı ve satın alınması gibi bazı gizli maliyetleri de içerir.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz