Üstün Sınıf Yönetimi İçin 5 İlke

Etkili sınıf yönetimi, farkındalık, sabır, iyi zamanlama, sınırlar ve içgüdü gerektirir. Anlamlı bir öğrenim yolculuğu boyunca farklı beceriler ve mizaçlara sahip geniş bir grup kolayca dikkati dağıtamaz gençleri şaşırtmak kolay değildir.

Öyleyse, usta öğretmenler bunu nasıl yapıyor?

Deneyimli öğretmenlerin sınıf yönetimi stratejilerine daha derin bir anlayış kazandırmak için Facebook, Twitter ve Instagram üzerinde gayri resmi bir anket gerçekleştirdik. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sınıf yönetimi başarısı için gümüş mermi yoktur. Bu, 700'den fazla yanıtı incelediğimizde, bazı açık trendler gördük. En çok alıntı yapılan ve yaratıcı yaklaşımlar burada.

1. ÖĞRENCILERINIZIN BAKIMI IÇIN KENDINIZE DIKKAT EDIN
Havayolu güvenliği videolarının söylediği gibi: İlk önce kendi oksijen maskenizi takın.

Etkin bir şekilde öğrenmek için, öğrencilerinizin size sağlıklı bir şekilde ihtiyacı var, deneyimli öğretmenlerimiz. Öyleyse, yeterince uyu, sağlıklı yiyecekler yiyin ve kendi iyiliğinize katılmak için adımlar atın . İlk öğretimde, Jessica Sachs “15 saat çalışıyordu ve tamamen stresliydi. Kocam sonunda bana şöyle dedi: 'Okulda yaptığınız en önemli şey kararlar vermek. Bunu yapmak için çok yorulmuşsanız, bir gece önce ne kadar iyi hazırlandığınız önemli değil. ”” Birkaç derin nefes, harekete geçmeden önce hayal kırıklığını tanımlamanıza yardımcı olacak uzun bir yol bulabilir. Tennessee, Brownsville'den bir ortaokul öğretmeni olan Mindy Jones, “hayal kırıklığı anında bir anı size yüzlerce pişmanlıktan kurtarıyor” diyor.

Sayısız çalışma, öz bakımın, enerjinizi azaltabilecek ve kararınızı bozabilecek stresi azalttığı fikrini desteklemektedir. Kendi kendine bakım, gerçek bir sınıf yönetimi stratejisinden ziyade kendi iyiliğiniz için bir alışkanlık ya da alışkanlık olsa da, faydalar daha iyi yürütme işlevi, daha fazla empati ve artırılmış esnekliği içerir - karşı karşıya geldiğinizde daha iyi kararlar almanızı sağlayacak tüm nitelikler zorlu sınıf durumları ile.

2. YAPI İLIŞKILERINE ODAKLANMA
Bu, en çok duyduğumuz tema oldu: Sağlıklı öğrenci-öğretmen ilişkileri kurmak, başarılı bir sınıf kültürü için vazgeçilmezdir ve hatta akademik başarı için sahne oluşturur. Facebook ve Instagram tartışmaları sırasında “ilişkiler kurar” ifadesi 27 kez meydana geldi ve bu ifadenin diğer varyantları 78 kez ortaya çıktı.

“Rapport muazzam!” Ortaokul öğretmeni Kim Manzer'i onayladıktan sonra, her zaman bir bütün olarak ya da bir bütün olarak öğrencilerle konuşmak için zaman ayırdığını ekledi. Günün başlamasından önce sınıf dışında çocukları selamlamak gibi basit çabalar, temettü miktarını uzatmaktadır. “Dinlemeyi ve ilgimi çekmeyi bıraktığımda bunu çok takdir ediyorlar.” British Columbia'daki Prince George'dan Öğretmen Amanda Tait, ritüele biraz da ekledi: “Onlarla her zaman kapıda buluşuyorum ve biz de bir“ Beş, tavuk beş, 'bir' kanatlı dirsekler '. ”

Evet! Çak bir beşlik, anlaşmamızda tavuk beşi.

Birçok eğitimci, öğretmenin, sıcaklığı ve güçlü sınırları dengeleme yeteneğinin, başarılı ilişkilerin ve sınıf yönetiminin anahtarı olduğunu belirtmiştir. “Tutarlı ama esnek olun. Onları kayıtsız şartsız sevin, ama sorumlu tutun. Onlara ses ver ama lider ol, ”dedi Rae Rudzinski.

3. KURALLARI, SINIRLARI VE BEKLENTILERI BELIRLEYIN (VE ERKEN YAPIN)
Öğrenciler kaosun ortasında gelişmiyorlar. Güvende hissetmek ve odaklanmak için bazı temel yapılara ve tutarlılığa ihtiyaç duyarlar.

Ancak karşılıklı saygı kültürünü sürdürmek, amacınızın “pals yapmak” olduğu anlamına gelmez, ortaokul okulu antrenörü Heather Henderson. “Onların arkadaşı olamazsın. Nazik, sevecen ve destekleyici olabilirsiniz, ama yine de öğretmenleri olmak zorundasınız. ”İlk yıldaki davranış kurallarını belirleyin ve herkesin - öğretmen de dahil olmak üzere - bunun için doğru bir çaba gösterdiğinden emin olun. Öngörülebilirlik sayılır: “Ödüller ve sonuçları ile takip edin. Eğer söylersen, demek istedin. Ve eğer demek istiyorsan söyle. Açık olun, proaktif olun ve tutarlı olun ”dedi Lori Sheffield.

Eğitmenler arasında uygun sınıf davranışlarını modellemenin çocuklar için tonu belirlediği konusunda geniş bir fikir birliği vardı: “Hava durumunu sen yarattın,” diyor Minot, North Dakota'dan Diana Fliginger. “Öğretmen olarak tavrınız, sınıfınızın ton ve ortamının nasıl olduğunu gerçekten belirliyor. Sakin ve üretken olmak istiyorsanız, bunu çocuklarınıza yansıtın. ”Birçok diğer kişi, kuralların tutarlı bir şekilde uygulanmasında kritik önem taşıdığı konusunda, özellikle de bu çatışmaların kamuya açık hale gelmesi durumunda, savaşlarınızı da almanız gerektiği konusunda uyarıda bulundu:“ Siz ve bundan sonra konuşacağım, ”diyor Denise Tremblay Drapeau. “Bu şekilde, yüzünü korurken sorunu çözebilirsiniz. Sınıfımdaki vibe tamamen değişti. ”

4. GÜCÜNE DAYALI YAKLAŞIM
Sınıf yönetimi uygulamalarıyla ilgili uzun bir geri dönüşte, en unutulmaz alıntı olabilirdi: “En zor çocuğunuzu en sevdiğiniz çocuk yapmanın yollarını bul” diyor Karen Yenofsky, neredeyse mükemmel bir ifadeyi çeviriyor ve öğretmen çığını tetikliyor. Aşk. “Onlarla bağlandığınızda ... her şey daha pürüzsüz hale getirir.”

Elbette bu kolay değil. Mukavemete dayalı bir mercek, rahatsız edici olsa bile, davranış yüzeyinin altına bakmayı asla unutmamak anlamına gelir. “Sorunun kökü bul,” diye konuştu Maine, Bangor, öğretmen Judi Michalik. “Başarılı olmak istemeyen bir öğrenciyle hiç tanışmadım. Yanlış davranıyorlarsa, bir bebek ağladığında böyle bir şey olur; Onların dünyasında yanlış bir şey var. Dikkat çekmek için yanlış davranıyorlarsa, neden ilgiye ihtiyaç duyduklarını ve neye ihtiyaç duyduklarını onlara nasıl verebileceğinizi öğrenin. ”

Bağlantının derinleştirilmesi, içeriğin dikkatli olması ve düşünceli bir dil kullanılması için çalışmaya devam etmeyi unutmayın. “Öğrenenlerin başarılarına dikkat çekerken şaşırma,” diyor North Carolina Asheville'den öğretmen Jenni Park. “Demek yerine,” Vay canına! Bu harikaydı, 'Söylemek daha iyi,' Seninle gurur duyuyorum ama şaşırmadım. Her zaman yapabileceğini biliyordum. ”

Son olarak, kültürel farklılıklar, bir öğrencinin başarılı olup olamayacağı konusundaki beklentilerimizde bilinçsiz bir rol oynayabilir, bu yüzden sizin için ortaya çıkan herhangi bir stereotip üzerinde düşünmek önemlidir. “Çocuklarınızdan bir tanesini eksikler ve daha iyi olmak için“ rehberlik ”e ihtiyaç duyuyorlar gibi bakma,” diyor ilköğretim okulu eğitmeni Elijah Moore, 230'dan fazla olumlu tepkiyi gösteriyor. “Kültürel farklılık kültürel eksikliğe eşit değildir.”

5. EBEVEYNLERI VE VELILERI DAHIL ET
“Her öğrencinin birisinin çocuğu olduğunu asla unutmayalım” diye yazıyor, Molly Francis, işimize pek çok öğretmen ekliyor. “Ebeveynler / veliler / bakıcılar, çocuklarında iyi gördüklerini duymak isterler. Ev ile olumlu bir bağlantı, genellikle sınıfta yardımcı olabilir. ”

Popüler uygulamalar olan Remind ve ClassDojo sık sık övgüyle karşılandı ve hem telefon görüşmelerinin yerini hem öğretmenlerden hem de diğer yöne çevirmenin yolunda çok başarılı görünüyor. “Dürüst olalım” diye ortaokul öğretmeni Kristin Ward yazdı. “Bazı ebeveynler benim kişisel hücre numarama sahip olsaydı her zaman arayacaklardı!”

Öğretmenlerin çoğunluğu, hem olumlu hem de olumsuz davranışlarla ilgili ev raporları gönderir; bu, eskileri de yapmak için çok önemlidir ve ayrıca yaklaşan etkinlikler, son tarihler ve öğrenci ilerleyişi hakkında iletişim kurmak için e-posta ve metin hizmetlerini kullanır. “Onları iyi yakala ve ebeveynlerini farkettiklerini bildirmeleri için çağır,” diyor Barbara Rawson. Ve Kim Manzer (iki kez onu alıntıladık çok güzel), diğer öğretmenlere ebeveyn iletişiminin faydalarının sınıfta geri dönme yollarını bulduklarını hatırlatıyor: “Anne ve babaların evde neler olup bittiğini bilmek önemlidir. ”

Kaynak:  https://www.edutopia.org/article/5-principles-outstanding-classroom-management

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol