STEM'i Öğretmek İçin Pop Kültürü Kullanma

By Amy Schwartzbach-Kang , Edward Kang

Birçok yetişkin basit matematik yapamayacağımı veya “bilim adamı” olamayacağı konusunda şaka yapar. Bu, öğrencilerin matematik ve fen bilimlerinde başarılı olmak için zaten belli yeteneklere sahip olmanız gerektiğine inandıkları sabit bir zihniyet yaratır. Eğitimciler olarak, öğrenciler için bu zihniyetin üstesinden gelmek için fırsatlar yaratmamız gerekiyor. 

Sınıf çalışmasını öğrencilerin çoktan heyecanlandıkları konulara bağlamak, çocukların öğrenmeye açık olduğu bir ortam yaratır. Derslerde kişisel anlamını buluyorlar ve onlara bir giriş noktası ve bir STEM müfredatına daha fazla dahil olmaları için ihtiyaç duydukları güveni veriyor. 

Genç yetişkin edebiyatını okuyarak ve popüler şovlar ve filmler izleyerek çocuklar için eğlenceli ve ilginç olanı takip edin. STEM'i öğrencilerin tutkulu olduğu konulara entegre etmek, STEM endişesini azaltır ve öğrencilerin matematik ve fen bilimlerinin yaratıcılık ve hayal gücüne nasıl dayandığını deneyimlemelerine yardımcı olur.

BAĞLANTILARI ARA
Bir kitabın veya filmin, STEM ile ilgili olması gerekmez, çünkü neredeyse tüm filmler ve kitaplar, çocukları öğrenme konusunda heyecanlandıracak STEM bağlantılarıyla doludur. Örneğin, birçok öğrenci , genç yetişkin dizisi Lost of Isle'a dayanan Disney Descendants filmleri için gerçekten heyecanlandı . Disney masal kahramanlar bir Birleşik Krallık oluşturur ve tüm kötülükleri bir ada cezaevine siler. Hikaye kötülerin genç çocuklarını izliyor, çünkü iyi olmayı öğrenmek için bir okula gidiyorlar. 

Diziye yapılan bir STEM bağlantısı açık değil, ancak STEM'e bağlı bir fikir veya konu olduğunda metni notlarla işaretledik. STEM fikirleri ve referanslarıyla iki düzineden fazla notu doldurduk, bunlar: 

Hikaye, kötü adamların kaçamayacağından emin olmak için ada cezaevi üzerine kubbe inşa eden karakterlere gönderme yapıyor. Ada cezaevi alanını belirleyen matematiksel hikaye problemleri ve kubbeyi inşa etmek için gereken ölçümleri oluşturduk. Kötü adamların adadan kaçmasını engellemek için en iyi yolu inşa ederek bir mühendislik zorluğuna genişler.
Karakterler, kırılmış bir tekneyi tamir etmeleri ve rüzgarı hareket ettirmek için kullanmaları gereken korsan gemisi yarışına sahipler. Senaryo, Newton'un Hareket Yasası ve yüzdürme kanunları dersini destekledi. 
Kitaptaki karakterler “Doğal Olmayan Biyoloji” ve “Büyülü Oşinografi” dersleri alıyor. Bu sınıfları hayvan adaptasyonlarına bağladık. Hikayeler, farklı türdeki sihirli hayvanları ve onların hikayelerini keşfeder. “Neden bu hayvanın uzun pençelere ihtiyacı var?” Ve “Neden karanlıkta görmesi gerekiyor?” Gibi sorular sorduk. Araştırma yoluyla öğrenciler, hayvanların - hatta sihirli hayvanların - kendilerine yardımcı olacak özelliklere sahip olduklarını anlama anlayışı geliştirdiler. gerçek ortamlar.
Kötü adamlar uyku iksirleri, zehir elmaları ve zehirler gibi kötü şemalar kullanıyor. Öğrenciler, bir iksir ya da zehir yapan şeyin ne olduğunu ve insan vücudunda nasıl tepki vereceğini keşfetti. 

Öğrencileri yakalamanın ve meşgul etmenin en iyi yolunun bir hikaye ile başlamak olduğunu gördük. Mendel genetiği öğrettiğimde, öğrencilere neden bağlanmış kulak memeleri kullandıklarını veya görmediklerini belirlemelerini isteyerek onlara bağladım. Bu o kadar da ilginç olmayan bir gerçek dünya bağlantısıydı. Sadece Harry Potter filmlerini geri çekerken, Fred ve George Weasley'nin cüce yaratıkların cüce yaratıklarını yaratıklara nasıl yetiştirdiğine bir genetik dersi bağlayabildiğimi fark ettim.

Uygulamada öğrenciler, belirli özelliklerin nesiller boyunca nasıl aktarıldığını öğrendiler. Çocuklar dersi çok sevdiler, cüce puf aileleri ailelere diğer cüce puf yavrularıyla ailelere başladıklarında ne olacağını görmek için bir adım daha attılar. Kendi soy ağacı listelerini bile tasarlamaya karar verdiler. Bu bağlantılar, öğrencilerin daha derine girmelerine, daha fazla risk almalarına ve kendi sorgulamaları ile ilerlemelerine yardımcı oldu.

YENİDEN KEŞİF YAPMA AMA KATMAN 
Pop kültürünü STEM eğitimine entegre etmek, dersleri tamamen yeniden tasarlamak anlamına gelmez. Zaten sahip olduklarınızı kullanın, ancak daha derin bir seviyeye eklemek ve meşgul olmak için bu bağlantıyı oluşturun. 

Örneğin, beyin fonksiyonu ile ilgili kuru bir anatomi dersini kendi macera serinizi seçen bir zombi kıyamet haline dönüştürdüm. Sinirbilimdeki kendi geçmişim göz önüne alındığında, beynin nasıl çalıştığını duymaktan öğrencilerin büyüleneceğini varsaydım. Derslerimin ezber ezberlemesi ve standart test değerlendirmeleri ile ilgili olduğunu farkettikten sonra, öğrencilerin öğrenmelerini uygulamak için bir yol oluşturmak istedim. Öğrencilerimden çoğu zombilere ilgi duyduğundan, beynin belirli bölgelerindeki lezyonlardan doğacak çeşitli zombi türlerini inceleyerek öğrencilerin farklı beyin bölgelerinin yapısını ve işlevini öğrendiği bir atölye oluşturduk. 

Bu zombinin yavaş hareket etmesini sağlamak için beynin hangi kısmı zarar görür? 
Beynin hangi kısmı sinirlendirilir? 
Beynin hangi kısmı acıktırıyor?
Beyin keşiflerinin ötesinde, kendi maceralarını seç senaryoları, öğrencilerin karşılaşabilecekleri çeşitli zombiler için bir eylem planı planlamalarını gerektiriyordu. Bu soruları sorduk: 

Sadece amigdala ve frontal lobuna zarar veren bir zombi ile karşılaşırsanız ne yapmalısınız? 
Sadece beyincik ve hipotalamusa zarar veren bir zombi ile karşılaşırsanız nasıl tepki vermelisiniz? 
Aç bir zombinin yavaşça hareket ettiğini gözlemlerseniz, ne tür beyin hasarı meydana geldi? 
Öğrenciler ezberlemenin ötesine geçip öğrenmelerini bir senaryoya uygulayabildiler. Teknoloji o kadar hızlı değişiyor ki sadece bilimi bilmek yeterli değil - öğrencilerin fikirlerini yaratıcı bir şekilde geliştirebilmeleri ve uygulayabilmeleri gerekiyor. Pop kültürüne bağlanmak öğrencilerin yaratıcı bir şekilde görmelerine, daha derin bağlantılar kurmalarına ve kutunun dışında düşünmelerine yardımcı olur.

https://www.edutopia.org/article/using-pop-culture-teach-stem

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol