SOSYALHANE SERİSİNDE YER ALAN "YENİ NESİL SORULAR" NASIL HAZIRLANIYOR?

Hepimizin bildiği gibi Sosyalhane ilklerin serisi. Bugüne kadar hiç bir kitapta bulunmayan özellikleri mevcut. Sosyalhane kazanımlara göre yazılmış ve bestelenip UD eşliğinde söylenmiş öğretmen şarkıları, öğrenmeyi kolaylaştıran bilgileri somutlaştıran el çizimi görselleri ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca etkili konu özetleri ve yeni nesil soruları da yeni müfredata ve yeni sınav sistemine göre hazırlanmıştır.

"YENİ NESİL SORULAR" NEDİR?

Güncellenen sınav sistemi içerisinde yer alan sorular uzun metinler üzerinde okuma anlama ve yorumlamaya dayalıdır. Bu da demek oluyor ki anacak muhakeme gücü yüksek, analitik düşünebilen, akıl yürüten ve kitap okumayı seven öğrenciler bu sınavlarda başarılı olabilecek.

"YENİ NESİL SORULAR" NASIL HAZIRLANIYOR?

1- Sosyalhane Serisi içerisinde yer alan Kazanım Kavrama Testleri ve Ünite Değerlendirme Testlerinin mevcut soruları, ünite kazanımları ve MEB 2023 Vizyonu göz önünde bulundurularak yeni sınav sistemine uygun, yeni nesil soru formatında hazırlanıyor.

2- Sorular hazırlandıktan sonra, soruların geçerlilik ve güvenilirliğini ölçmek amacıyla seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak deney gruplarına uygulanıyor. Geçerlik, bir ölçme aracının ölçmeyi amaçladığı özelliği, başka herhangi bir özellikle karıştırmadan, doğru olarak ölçebilme derecesidir.

SEÇKİSİZ ÖRNEKLEME YÖNTEMİNİN TEMEL ÖZELLİĞİ NEDİR?

Seçkisiz örnekleme yönteminin temel özelliği örneklemin evreni temsil etme gücünün yüksek olmasıdır. Bunun da ön koşulu, örnekleme birimlerinin örnekleme seçilme olasılıklarının eşit ve bağımsız olması olarak açıklanan seçkisizlik kuralına uyulmasıdır. Bu yöntemler ile evrene geçerli genellemelerin yapılabileceği temsil gücü yüksek örneklemlerin oluşturulması hedeflenir.

3- Deney grubuna (Özel Aydın İsabet Okulları 45-50 öğrenci aralığı) uygulanan sorularda gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra geçerlilik ve güvenilirliğin sağlanabilmesi için aynı sorular kontrol grubuna da (Yaman Saray Özel Etüt Merkezi 45-50 öğrenci aralığı) uygulanıyor.

4- Ölçme aşamaları tamamlandıktan sonra son şeklini kazanan sorular kategorize edilerek kitabımızdaki yerini alıyor.

Fotoğraf açıklaması yok.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13